Yoğurt severek tüketilen fermente süt ürünüdür. Bu kadar sevilmesinin yanında bazı tartışmalara da neden olmaktadır. Mesela; ‘Ev yoğurdu mu? Hazır yoğurt mu?’ gibi. Bugün sizlere ister ev yapımı olsun ister endüstriyel olsun yoğurtta meydana gelen bir durumdan bahsetmek istiyorum: Yoğurtta sünme. Bu durum ciddi bir yoğurt kusurudur. Ve önlemler alınmasını gerektirir.

Yoğurtta sünme nedir?

Sünme yoğurdun ip gibi uzamasıdır. Yoğurt tam olarak mayalanmaz ve sümüksü, yapışkan bir yapıda kalır. Ev yapımı yoğurtlarda daha çok karşımıza çıkan bir problemdir. Endüstriyel yoğurtlar kalite kontrolleri yapıldıktan sonra tüketiciye sunulduğu için böyle bir durumla karşılaşmanız daha zordur. O yüzden nedenlerinden bahsederken daha çok ev ortamında yapılan yoğurtlar için açıklama yapacağım.

Peki yoğurtta sünme neden gerçekleşir?

İlk olarak bu olaya neden olan durum kullanılan mayadır. Kullandığınız mayayı uzun süredir kullanıyorsanız etkinliğini yitirmiş olabilir. Böyle bir durumda mayanızı değiştirmeniz gereklidir.

İkinci olarak mayalama yaptığınız derece düşük olabilir. Genellikle uygun mayalama sıcaklığı 43-45 ˚C’dir. Bir termometre alarak bu durumu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Üçüncü olarak hijyenik koşullar bu duruma sebep olabilir. Hijyenik koşulların sağlanamamasıyla birlikte mayaya yapışkanlık yapan bakteriler bulaşmış olabilir. Bu durumda da hijyenik koşullara dikkat edilmeli, kullanılan ekipmanlar dikkatlice temizlenmeli ve maya değiştirilmelidir.

Son olarak ise antibiyotikli süt kullanılması durumu vardır. Bu durumda genellikle hiç mayalanma gözlenmez.

Sonuç olarak baktığımızda;

Yoğurtta sünme olayı yapı kusurudur. Tüketimi zehirlenme gibi bir duruma yol açmaz. Acılaşma, kötü koku gibi durumlar var ise tüketmeyiniz.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle