Uzun Ömürlü Süt ve Günlük Süt

Marketlerde karşımıza çıkan iki farklı süt ürünü: uzun ömürlü süt ve günlük süt. Hangisini alacağımıza karar veremeyiz bazen. Arasındaki farkı bilmek tercihimizi daha da kolaylaştırır belki.

Günlük süt adı altında satılan sütler pastörize edilmiş sütlerdir. Cam şişeler ve kutularda satışı yapılmaktadır. Uygulanan pastörizasyon işlemi ile birlikte patojen mikroorganizmalar etkisiz hale getirilir. Uygulanan ısıl işlem 72°C’de 15-30 sn veya 63°C’de 30 dk dır. Isıl işlem sonrasında da hemen soğutulur. Mikroorganizmalar tam anlamıyla ölmez ve uygun koşullar oluştuğunda üremeye ve gelişmeye devam ederler. Bu yüzden de raf ömürleri kısadır.

Uzun ömürlü süt ise isminden de anlaşılacağı gibi uzun süre dayanır. Uzun süre dayanması için de pastörizasyon işlemindeki ısıl işlemden farklı ısıl işlem uygulanır. Birkaç yöntem arasından en sık kullanılan yöntem UHT tekniğidir. Bu teknikte süt 135-150°C’de 2-6 sn gibi bir ısıl işlem görür ve ardından hızlıca soğutulur.  Bu teknikte amaç bütün mikroorganizmaları ve dayanıklı sporları yok etmektir. Kutuları açılmadıkları sürece uzun süre muhafaza edilebilirler. Bazı vitaminlerde kayıplar meydana gelebilmektedir. Protein ve kalsiyum miktarlarında önemli bir değişiklik olmaz.

İlginizi Çekebilir:  İnek, Keçi, Koyun Sütleri Arasındaki Farklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir