Marketlerde karşımıza çıkan iki farklı süt ürünü: uzun ömürlü süt ve günlük süt. Hangisini alacağımıza karar veremeyiz bazen. Arasındaki farkı bilmek tercihimizi daha da kolaylaştırır belki.

Günlük süt adı altında satılan sütler pastörize edilmiş sütlerdir. Cam şişeler ve kutularda satışı yapılmaktadır. Uygulanan pastörizasyon işlemi ile birlikte patojen mikroorganizmalar etkisiz hale getirilir. Uygulanan ısıl işlem 72°C’de 15-30 sn veya 63°C’de 30 dk dır. Isıl işlem sonrasında da hemen soğutulur. Mikroorganizmalar tam anlamıyla ölmez ve uygun koşullar oluştuğunda üremeye ve gelişmeye devam ederler. Bu yüzden de raf ömürleri kısadır.

Uzun ömürlü süt ise isminden de anlaşılacağı gibi uzun süre dayanır. Uzun süre dayanması için de pastörizasyon işlemindeki ısıl işlemden farklı ısıl işlem uygulanır. Birkaç yöntem arasından en sık kullanılan yöntem UHT tekniğidir. Bu teknikte süt 135-150°C’de 2-6 sn gibi bir ısıl işlem görür ve ardından hızlıca soğutulur.  Bu teknikte amaç bütün mikroorganizmaları ve dayanıklı sporları yok etmektir. Kutuları açılmadıkları sürece uzun süre muhafaza edilebilirler. Bazı vitaminlerde kayıplar meydana gelebilmektedir. Protein ve kalsiyum miktarlarında önemli bir değişiklik olmaz.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle