Peynir kahvaltı sofralarından eksik olmayan bir yiyecektir. Bazen buzdolabımızda birden fazla peynir çeşidi oluyor ve biz bunları kısa süre içerisinde tüketemiyoruz. Zamanla peynirlerde küflenme, ekşime gibi problemler ortaya çıkıyor. Peynirin bozulmaması için ne yapmalı? İşte bu yazımda sizlere bu sorunun cevabından yani peynir nasıl saklanır ondan bahsedeceğim.

Peynir Nasıl Saklanır?

İlk olarak peynir kaç derecede muhafaza edilir soruna yanıt vermek istiyorum. Peynirler 2-4 ˚C’de muhafaza edilmelidir. Yani buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Kendi ambalajında veya cam, seramik gibi bir saklama kabı kullanabilirsiniz. Salamuralı peynirler ambalajı açıldıktan sonra da salamura suyu içinde saklanmalıdır. Bu şekilde hava ile temas etmedikleri için daha uzun süre dayanacaktır. Besin değerleri ve lezzeti de korunacaktır.

Kaşar peynir gibi peynir türlerinde hava ile temas oldukça küflenme olayı hızlanacaktır. Bu tip peynirlerin saklanmasında genellikle streç film kullanılmaktadır. Bu çok doğru bir yöntem değildir. Neden çok sevdiğiniz bir yiyeceği plastik bir ürünle saklamak isteyesiniz ki? Hem de plastik kap kullanmaktan kaçınırken. Ayrıca streç film ve peynir arasında kalan hava da peynirin hızla küflenmesine neden olur.

Almış olduğunuz peynirleri dilimleyerek değil de bütün halde saklamaya özen gösterin. Dilimleme işlemi peynirin yüzey alanını arttırır. Bu nedenle küflenme olayı hızlanmaktadır. Ayrıca peyniri kullanacağınız zaman buzdolabından çıkarın. Kullanacağınız miktarı alıp kalan kısmı tekrar buzdolabına koyun. Uzun süre dışarıda bekletmek ısı kaybına neden olup bozulma sürecini hızlandıracaktır.

Bunların dışında krem peynirleri kendi ambalajında ve kapağı kapalı olarak saklamalısınız. Beyaz peynir dışındaki peynirlerin yıkanması lezzet ve aroma kaybına sebebiyet verir. Peynir kokuyu içine çekebileceği için keskin kokulu yiyeceklerle yakın bir yerde tutmayın. Peki, peynir dondurulur mu? Bu sorunun cevabını da ayrı bir yazıda anlatmak istiyorum. 

Sonuç olarak baktığımızda peynirin bozulmaması için doğru saklama koşullarının sağlanması önemlidir. Yukarıda belirttiklerimi uyguladığınız halde peynirlerinizde erken bozulma, küflenme gibi problemler yaşıyorsanız buzdolabınızda mikrobiyal yük fazla olabilir. Bunun dışında peynir üretim sürecinden kaynaklanan bir sebepten dolayı da peyniriniz kısa süre içerisinde bozuluyor olabilir. Güvenilir kaynaklardan temin etmeniz önemlidir. Ayrıca peyniri satın almadan önce de son kullanma tarihine mutlaka bakmalısınız. Ambalajının bombeli olmamasına, yırtık ya da hasarlı olmamasına dikkat edin.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle