En çok duyduğumuz minerallerden biridir kalsiyum. Sık duymamızın sebebi vücudumuz için olan öneminden kaynaklanmaktadır.

Kalsiyum, kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Dişlerin güçlenmesi için gereklidir. Ayrıca kanın pıhtılaşmasında, kas kasılmasında rol oynar. Kas ve sinirlerin iletimini sağlar.

Kalsiyum makro mineraller arasında yer alır. Yani vücudun günlük 100 miligramdan fazla gereksinim duyduğu bir mineraldir. Peki, bu minerali hangi gıdalardan karşılayabiliriz?

Süt, peynir, yoğurt, ayran en önemli kalsiyum kaynaklarıdır. Brokoli, balık, badem, yumurta sarısı gibi gıdalardan da kalsiyum alınabilir.

Diğer tüm minerallerde olduğu gibi eksikliğinde fazlalığında bir takım sorunlar oluşmaktadır. Bu yüzden günlük beslenmenizde yeterli ve dengeli bir şekilde kalsiyum almanızı tavsiye ediyorum.

 

 

Kaynak: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle