Peynir reyonlarında sıkça karşılaştığımız iki ayrı ifadeden bahsetmek istiyorum: Klasik beyaz peynir ve kültürlü beyaz peynir.

Kültürlü beyaz peynir ambalajlarda genel olarak beyaz peynir olarak yazılır. İçindekiler kısmına baktığımız zaman starter kültür ilave edildiğini anlayabiliriz. Evet, klasik beyaz peynir ile arasındaki fark starter kültür kullanımıdır. Starter kültür kullanımının birincil amacı asitliği sağlamaktır. Ayrıca ürüne tat, yapı ve aroma kazandırır.

Kültür kullanımı yapılmayan klasik beyaz peynirde uygulanan ısıl işlem daha düşük sıcaklık ve süre normunda yapılır. Isıl işlemin düşük tutulmasındaki amaç ise olgunlaşmanın ısıl işlem sonrasında aktif kalan bakteri/enzimler aracılığı ile yapılmasıdır. Klasik beyaz peynirler olgunlaştırma (en az 120 gün) yapılmadan tüketime sunulamaz.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle