Peynir reyonlarında sıkça karşılaştığımız iki ayrı ifadeden bahsetmek istiyorum: Klasik beyaz peynir ve kültürlü beyaz peynir.

Kültürlü beyaz peynir ambalajlarda genel olarak beyaz peynir olarak yazılır. İçindekiler kısmına baktığımız zaman starter kültür ilave edildiğini anlayabiliriz. Evet, klasik beyaz peynir ile arasındaki fark starter kültür kullanımıdır. Starter kültür kullanımının birincil amacı asitliği sağlamaktır. Ayrıca ürüne tat, yapı ve aroma kazandırır.

Kültür kullanımı yapılmayan klasik beyaz peynirde uygulanan ısıl işlem daha düşük sıcaklık ve süre normunda yapılır. Isıl işlemin düşük tutulmasındaki amaç ise olgunlaşmanın ısıl işlem sonrasında aktif kalan bakteri/enzimler aracılığı ile yapılmasıdır. Klasik beyaz peynirler olgunlaştırma (en az 120 gün) yapılmadan tüketime sunulamaz.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle