Kefirin önemini ve faydalarını bilmeyen yoktur. Ekşimsi tadından dolayı sevmeyeni de çoktur. Peki hiç kefirle yapılmış ürünleri denediniz mi? Belki de başka bir ürünün içinde tüketirken daha çok hoşunuza gidecektir.

Kefir kullanılarak birçok ürün yapılabilir. Mesela kefirden yoğurt mayalayabilirsiniz. Ya da büyük marketlerin dolaplarında kefir yoğurduna rastlayabilirsiniz. Normal yoğurttan farkı ise yoğurt kültürü kullanımı yerine kefir kültürü kullanılarak üretilmesidir.

Kefir dondurması. Hiç duymamış olabilirsiniz. İrlanda ve Amerika’da üretimi mevcuttur fakat ülkemizde henüz yoktur. Kendi dondurmanızı kendiniz yapıyorsanız mutlaka denemelisiniz.

Son zamanlarda peynir altı suyu içecekleri fazlaca gündemde. Bu içeceklerde de kefir kullanmak mümkündür.

Ayrıca tarhana yapımında da yoğurt yerine kefir ilave ederek kefir tarhanası elde edebilirsiniz.

Kefir kullanarak cacık yapabilirsiniz. Ya da sade içmek yerine içerisine meyve koyarak da tüketebilirsiniz. Hatta tatlı bile yapabilirsiniz. Geçenlerde bir yerde kefirden sütlaç yapıldığını okumuştum.

Gıda dışında kullanımı ise sabunlardır. Kefir sabunları mevcuttur.

Tadını sevmiyorum diye kestirip atmayın. Tüketebilmek için çareler arayın, alternatif ürünler oluşturun.

Sağlıcakla kalın.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle