Bugün yeni bir başlık ile karşınızdayım. Gıdalarla ilgili okuduğum kitap, dergi gibi yayınları sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu düşüncem sadece gıda alanında eğitim alan ya da almış kişilere kitap önermekten ibaret değildir. Amacım herkesin gıdalar hakkında bilgi alabileceği kaynaklar sunmaktır. Gıdalar hakkında bilgi aldığımız tek yer televizyonlar olmamalıdır. Daha çok araştırıp daha çok bilgiye ulaşmak sorgulama yeteneğimizi arttırır.

Bahsetmek istediğim ilk kitap Mutfaktaki Kimyacı adlı Bülent Şık’ın yazdığı kitaptır. Okumayı yeni bitirdim diyebilirim. Ve kesinlikle herkesin anlayabileceği dilde yazılmış bir kitap. İçerisinde bebek mamalarından, evde konserve yapımına, gıdalardaki pestisit kalıntılarına kadar birçok konuda başlık bulabilirsiniz. Farklı bir terim ile karşılaştığınızda açıklamasını da rahatlıkla kitap içerisinde bulabilirsiniz. ‘Yiyip içtiklerimiz ne kadar güvenli?’ diyerek de bazı şeyleri sorgulamaya başlamamız gerektiğini hissettiriyor.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle