Bugün yeni bir başlık ile karşınızdayım. Gıdalarla ilgili okuduğum kitap, dergi gibi yayınları sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu düşüncem sadece gıda alanında eğitim alan ya da almış kişilere kitap önermekten ibaret değildir. Amacım herkesin gıdalar hakkında bilgi alabileceği kaynaklar sunmaktır. Gıdalar hakkında bilgi aldığımız tek yer televizyonlar olmamalıdır. Daha çok araştırıp daha çok bilgiye ulaşmak sorgulama yeteneğimizi arttırır.

Bahsetmek istediğim ilk kitap Mutfaktaki Kimyacı adlı Bülent Şık’ın yazdığı kitaptır. Okumayı yeni bitirdim diyebilirim. Ve kesinlikle herkesin anlayabileceği dilde yazılmış bir kitap. İçerisinde bebek mamalarından, evde konserve yapımına, gıdalardaki pestisit kalıntılarına kadar birçok konuda başlık bulabilirsiniz. Farklı bir terim ile karşılaştığınızda açıklamasını da rahatlıkla kitap içerisinde bulabilirsiniz. ‘Yiyip içtiklerimiz ne kadar güvenli?’ diyerek de bazı şeyleri sorgulamaya başlamamız gerektiğini hissettiriyor.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle