Yoğurt sevilen ve besleyici değeri olan bir gıdadır. Birçok insan evde yoğurdunu kendi yapmaktadır. Yaptığımız yoğurtlar kimi zaman istediğimiz kıvamda ve tatta olurken kimi zamanda cıvık bir kıvamda ve ekşi olmaktadır. Bir yaptığımız bir yaptığımıza benzemez. Peki, yoğurt mayalama sürecinde nelere dikkat etmeliyiz? Yoğurt mayalama derecesi kaç olmalı? Yoğurt mayalama süresi ne kadar olmalı? Gelin hepsine bakalım.

Yoğurt Mayalama Sürecinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dikkat etmemiz gereken noktalardan ilki kullanmış olduğumuz süttür. Belki de en önemli noktalardan biri olabilir. Temiz ve güvenli olduğuna (katkısız) inanıyorsanız çiğ süt kullanabilirsiniz. Maalesef ki birçoğumuz güvenli çiğ süt temin etmekten uzağız. Güvenli olduğunu sandıklarımız bile o kadar masum olmayabilir. Asitliği ve bakteri yükü fazla olan sütten yoğurt yapımı zordur. En önemlisi sütte antibiyotik kalıntısı olabilir. Antibiyotikli olan bir sütten yapılan yoğurt tutmaz. Aynı şekilde süt içerisinde dezenfektan, temizlik kalıntısı da bulunabilir. Bu tür etkenler de yoğurt yapımını etkiler. Çiğ süt temin edemiyorsanız pastörize sütten (günlük süt) de yoğurt yapabilirsiniz. Ayrıca çiğ sütte yapılan hileler yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Yoğurt mayalamak için sütü ne kadar kaynatmalıyız?

Sonraki aşama olan kaynatma işlemine geçmeden önce bir derece almanızı öneririm. Hem kaynatma hem de mayalama da belli bir standardı sağlama açısından büyük kolaylık sağlayacaktır. Kaynatma kabına koyduğumuz sütü 90-95°C 5-10 dakika kaynatabilirsiniz. Kaynatma işleminde sıcaklığı ve süreyi arttırırsanız daha kıvamlı bir yoğurt elde edebilirsiniz. Fakat yüksek ısı ve sürede besin kaybı daha fazla olur. Dereceniz yoksa süt kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 5 dakika civarı kısık ateşte kaynatabilirsiniz.

Peki, yoğurt mayalama derecesi ne olmalı?

Soğutup mayalama işlemine geçtiğimiz zaman ise sıcaklık ortalama 45°C civarı olmalıdır. Mayayı mayalama tenceresinde karıştırıp daha sonra başka kap ya da kaplarda ayrı ayrı mayalayacaksanız yoğurt mayalama sıcaklığı 45°C’nin üzerinde olsun. Çünkü kaba boşaltıp ağzını kapatana kadarki sürede sıcaklığı düşecektir. Yoğurt mayalama sıcaklığının yüksek olması durumunda elde edilen yoğurt ekşi olur.

Yoğurt mayalamak için ne kadar maya gereklidir?

Katılacak olan maya miktarı da bir litre süt için bir tatlı kaşığı yoğurt yeterli olacaktır. Yoğurt mayalamak için kullandığınız yoğurt cıvık ve ekşi bir yoğurt ise sizin yapmış olduğunuz yoğurt da çok farklı olmayacaktır. Ayrıca kullandığınız mayayı da sıkça değiştirmenizi öneririm. Sürekli olarak mayaladığınız yoğurttan yoğurt yaptığınız zaman yoğurdun mayalama yeteneği azalır.Mayalama işlemini gerçekleştirdikten sonra sıcaklığını koruması için örtebilirsiniz. Ya da son zamanlarda fırına da koyanlar var.

Yoğurdu kaç saat mayalamak gerekir?

Yoğurt mayalama süresi yaklaşık 4-4,5 saat sürer. Bu süre sonunda yoğurt hemen soğutulmalıdır. Soğutmaya alınmayan yoğurt daha gevşek yapılı olur.

Sonuç olarak evde yoğurt yaparken belli bir standardı sağlamak zordur. Bir derece ve küçük ipuçları ile bunu daha rahat sağlayabilirsiniz. Herkese şimdiden kolay gelsin.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle