Bazı meyve ve sebzelerde kesildiği zaman ya da soyulduğu zaman kararma meydana gelir. Hepimiz bu durum ile karşılaşmışızdır. Hatta bazı önlemler alırız bunun için. Peki, bu durumun neden olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Bu olayın meydana gelmesi enzimatik bir reaksiyondur. ‘Enzimatik esmerleşme reaksiyonu’ olarak adlandırılır. Elma, armut, patates, patlıcan gibi meyve ve sebzelerde sıkça bu durum ile karşılaşılır. Meyve ya da sebzeyi kabuğundan ayırdığımızda hava ile temasını (oksijen ile) başlatmış oluyoruz. Meyve ve sebzelerde bulunan fenol bileşikler de polifenol oksidaz enziminin yardımıyla oksijen ile reaksiyona girer. Bahsetmiş olduğum bu polifenol oksidaz enzimi gıdalarda yaygın olarak bulunan bir enzimdir. Oluşan reaksiyon sonucunda esmerleşme (kararma) meydana gelir. Kararmanın miktarı (boyutu) meyve ya da sebzenin kimyasal yapısına göre farklılık gösterir.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle