Herkese merhabalar,

Bugün meyve sularının üzerinde bulunan ‘konsantreden üretilmiştir’ ibaresinden bahsetmek istiyorum.

Meyve suları çeşitli meyvelerden üretilmektedir. Yaz-kış ayırt etmeksizin raflarda her türlü meyvenin suyunu görebiliriz. Peki, bu nasıl mümkün oluyor?

Meyvelerin üretim ve hasat zamanları farklı olduğundan her mevsim bütün meyveler bulunmaz. Kullanılacak olan meyvelerin de doğal mevsiminde oluşması vitamin ve mineral değerleri açısından oldukça önemlidir. Mevsiminde hasat edilmiş olan meyvenin suyunun bozulmadan saklanması riskli bir durumdur. Çünkü meyveler yüksek oranda su içerir. Su içeriğinin yüksek olmasından dolayı da mikroorganizma gelişimine uygun bir ortam oluşturur. Meyve suyunun mevsiminde üretilip saklanması için içeriğindeki suyun buharlaştırılması gerekir. Buharlaştırma işlemi vakum altında ve düşük ısıda gerçekleştirilir. Bu şekilde meyve suyunun özü yüksek oranda korunur. Buharlaştırma işleminden sonra elde edilen yoğun ürüne ‘konsantre ürün’ denir. Konsantre ürün gerektiği zaman meyve suyu üretiminde kullanır. Kullanılacağı zaman konsantre etme işlemi sırasında buharlaştırılan su miktarı kadar su ilavesi yapılır. Bu şekilde konsantre edilmeden önceki haline dönmüş olur. %100 meyve sularının etiketinde bulunan su ilavesi de konsantreden üretilmiş olduğu için gelir.

Sağlıcakla kalın.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle