Meyve suları çeşitli meyvelerden üretilmektedir. Yaz-kış ayırt etmeksizin raflarda her türlü meyvenin suyunu görebiliriz. Peki, bu nasıl mümkün oluyor? Meyve sularının üzerinde bulunan ‘konsantreden üretilmiştir’ ibaresini fark etmişsinizdir. İşte bu konsantre ürünler sayesinde yaz-kış yeni üretim tarihli meyve sularını görmek mümkün. Haydi o zaman meyve suyu konsantresi nedir, ne değildir bir bakalım.

Meyve Suyu Konsantresi Nedir?

Meyve suyu üretiminde kullanılacak olan meyvelerin doğal mevsiminde oluşması vitamin ve mineral değerleri açısından oldukça önemlidir. Fakat meyvelerin üretim ve hasat zamanları farklı olduğundan her mevsim bütün meyveler bulunmaz. Mevsiminde hasat edilmiş olan meyvenin suyunun bozulmadan saklanması da riskli bir durumdur. Çünkü meyveler yüksek oranda su içerir. Su içeriğinin yüksek olmasından dolayı da mikroorganizma gelişimine uygun bir ortam oluşturur.

Meyve suyunun mevsiminde üretilip saklanması için içeriğindeki suyun buharlaştırılması gerekir. Buharlaştırma işlemi vakum altında ve düşük ısıda gerçekleşir. Bu şekilde meyve suyunun özü yüksek oranda korunmuş olur. Buharlaştırma işleminden sonra elde edilen yoğun ürüne ‘konsantre ürün’ denir.

Konsantre ürün gerektiği zaman meyve suyu üretiminde kullanılmaktadır. Kullanılacağı zaman konsantre etme işlemi sırasında buharlaştırılan su miktarı kadar su ilavesi yapılmaktadır. Bu şekilde konsantre edilmeden önceki haline dönmüş olur. %100 meyve sularının etiketinde bulunan su ilavesi de konsantreden üretilmiş olduğu için gelir.

Meyve suyu, meyve nektarı, meyveli içecek ve meyve aromalı içecek kavramlarına yakından bakmak için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle