Tahlil sonuçlarımızda demir eksikliği, kalsiyum eksikliği gibi sonuçlar ile zaman zaman karşılaşmışızdır. Nedir bu demir, kalsiyum?

Demir, kalsiyum, sodyum gibi elementler mineraldir. Mineral maddeler, bileşiminde karbon, hidrojen, oksijen ve nitrojen içermeyen temel maddelerdir.  Mineral maddeler kayalardan çıkar. Suya, toprağa buradan bitkilere, hayvanlara ve insanlara kadar ulaşır.

Hücre metabolizmasında önemli görevleri vardır. Vücudumuzdaki asit-baz dengesini sağlarlar. Enzimatik reaksiyonlarda görev alırlar. Bunların yanında enerji verme kaynağı değildirler.

Mineraller; makro mineral ve mikro mineral diye ayrılmaktadır. Bu ayrım vücudun gereksinim miktarına göre yapılmıştır. Vücudun günlük 100 miligramdan fazla gereksinim duyduğu minerallere makro mineral denir. Bunlar; sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt, klor gibi minerallerdir. Vücudun 100 miligramdan daha az ihtiyaç duyduğu minerallere de mikro mineral denir. Bunlar; demir, bakır, iyot, kobalt, çinko, flordur.

İnsan vücudu mineral üretemez. Bu yüzden dışarıdan gıdalarla birlikte alınması gereklidir.  Herhangi bir mineralin fazla miktarda tüketilmesi ya da az miktarda tüketilmesi vücudumuzda bazı sorunlara neden olabilmektedir. Yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmek en doğrusudur.

Kaynak: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle