Probiyotik ve Prebiyotik Nedir?

‘Probiyotik içerir’ kavramı birçok yerde karşımıza çıkmıştır. Peki nedir probiyotik? Ne işe yarar? Prebiyotik ile aynı anlama mı gelmektedir? Arasındaki farklar nelerdir? Hep birlikte bakalım.
Probiyotik, sağlık üzerinde olumlu etkiler gösteren canlı mikroorganizmalar olarak tanımlanır. Probiyotik ürün ise, ürünün içerisine bu mikroorganizmalardan katıldığını ifade eder. Probiyotik olarak kullanılan mikroorganizmalar laktik asit bakterileridir ve en çok kullanılanlar Lactobacillus ve Bifidobacterium türleridir. Yoğurt, kefir ve diğer fermente ürünlere ilave edilmektedir. Probiyotik mikroorganizmalar, patojen (hastalık yapan) mikroorganizmaların azalmasına yardımcı olur. Sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Kabızlığa iyi gelir. Laktoz intoleransını hafifletir. Bağışıklığı güçlendirir. Probiyotik mikroorganizmaların etki edebilmesi için bağırsak sistemine canlı olarak ulaşması gerekir. Bunun içinde gıda maddelerinin yeterli sayıda canlı probiyotik içermesi ve raf ömrü boyunca da canlı kalabilmesi gerekir.
Prebiyotikler ise, probiyotik bakterilerin gelişimini destekler ve sindirilemezler. Prebiyotikler kısa zincirli (oligosakkarit) karbonhidratlardır. Hindiba, yer elması, pırasa, buğday, soğan, kuru baklagiller, soya, sarımsak gibi bitkilerde doğal olarak bulunur. Ticari olarak ise polisakkaritlerin hidrolizi ile elde edilir. Şekerlerin sindirimi ve hazmı üzerinde etkilidirler.
Probiyotik ve prebiyotiklerin gün geçtikçe ürünler içerisinde kullanımı ve takviye edici olarak kullanımı artmaktadır. Öncelikle bu mikroorganizmaları ve besinleri doğal olarak alabileceğimiz gıdalara yönelmeliyiz. Süt ürünleri tüketimini arttırmalı, prebiyotik olan doğal meyve sebzeleri tüketmeliyiz.

 

Kaynak: Sezen G. A., (2013) Prebiyotik, Probiyotik ve Sinbiyotiklerin İnsan ve Hayvan Sağlığı Üzerine Etkileri, Atatürk Üniversitesi Vet. Bil. Derg., 8(3):248-258.

İlginizi Çekebilir:  Gıda Alerjisi Nedir?
Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir