Rafine Tahıl Nedir?

Tam tahıl kavramından önceki yazılarda bahsetmiştik. Bu yazıda ise tam tahıl ile karıştırılmaması gereken rafine tahıllardan bahsedelim.

Tahıl tanesi 3 kısımdan oluşmaktadır: kepek, embriyo ve endosperm. Kepek, tahılın dış kısmıdır ve lif açısından zengindir. Embriyo, mineral maddeler ve B vitaminleri açısından zengindir. Endosperm ise nişasta açısından zengin olan kısımdır. Rafine tahıl, tahıl tanesinde bulunan kısımlardan dış kabuk ve embriyonun ayrılması ile oluşur. Geriye kalan kısım ise nişastalı olan kısımdır.

Rafine edilmiş tahıllarda uygulanan işlem ile birlikte lifler, B grubu vitaminler, demir çinko, magnezyum gibi mineraller de kayıplar gözlenir. Bu kayıpları giderebilmek için çoğu tahıl ürününe sonradan B grubu vitaminleri, demir ilavesi yapılmaktadır. Ve ambalaj üzerinde ‘zenginleştirilmiş’ olarak belirtilmektedir. Herhangi bir tahıl ürünü B vitaminleri ya da demir ilavesi ile tam tahıl olarak adlandırılamaz. Aldığımız ürünlere ve üzerindeki ibarelere dikkat edelim. Birbirine yakın kelimeler ya da anlamlar aynı anlamı taşıdığı algısı oluşturur.

 

Kaynak: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri (Prof. Dr. Haydar Özpınar, Çev.), 2011, İstanbul:İstanbul Medikal Yayıncılık.

İlginizi Çekebilir:  Lif Nedir? Lifli Gıdalar Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir