Manda Sütünün Özellikleri

Süt dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen ineğin sütü olur. Günlük hayatta en çok tükettiğimiz inek sütüdür. İnek dışında keçi, koyun, manda gibi hayvanlarında sütleri tüketilmektedir. Keçi sütünün özellikleri hakkında bir yazı paylaşmıştık. Okumak isterseniz aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.gidanotlari.com/keci-sutunun-ozellikleri-nelerdir/

Bugün bahsetmek istediğim süt: manda sütü. Bileşiminde bulunan birçok maddenin oranı inek sütüne göre daha yüksektir. Mesela kuru madde oranı daha yüksektir. Kuru maddenin yüksek olması su oranının daha az olması anlamına gelmektedir. Yağ oranı, mineral madde içeriği, laktoz oranı, protein içeriği bakımından da inek sütüne göre daha zengindir.

Mandalar vücuduna aldıkları karotenin tamamını A vitamine çevirirler. Bu yüzden de rengi inek sütüne oranla daha beyazdır.

Manda sütü tek başına tüketilebildiği gibi işlenebilir de. Genellikle tereyağı, kaymak ve yoğurt yapımında kullanılır. Manda sütünün rengi daha beyaz olduğu için işlendiği ürünün de rengi daha beyaz olur. Ayrıca genelde pizzalardan bildiğimiz mozzarella peyniri de manda sütünden yapılır.

Kaynak: Üçüncü M., Süt ve Süt Mamülleri Teknolojisi, 2015, İzmir:Sidas Medya.

İlginizi Çekebilir:  Yoğurt Mayalarken Nelere Dikkat Edilmelidir?
  1. İçi dolu, bilgi verici, anlaşılabilir, okunabilir sade bir web sitesini bizlere hazırladığınız için teşekkür ederim. Başka yerlerde bir konu okuyacak oluyoruz 40 tane resim tıklayarak , her yerden bir şeyler fırlayarak okuyabiliyoruz. Umarım hep böyle devam edersiniz emeklerinize sağlık.

    1. Çok teşekkür ederiz. Anlaşılabilir olup herkesin bir şeyler bulabileceği bir site olması için çabalıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir