Süt dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen ineğin sütü olur. Günlük hayatta en çok tükettiğimiz inek sütüdür. İnek dışında keçi, koyun, manda gibi hayvanlarında sütleri tüketilmektedir. Keçi sütünün özellikleri hakkında bir yazı paylaşmıştık. Okumak isterseniz aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.gidanotlari.com/keci-sutunun-ozellikleri-nelerdir/

Bugün bahsetmek istediğim süt: manda sütü. Bileşiminde bulunan birçok maddenin oranı inek sütüne göre daha yüksektir. Mesela kuru madde oranı daha yüksektir. Kuru maddenin yüksek olması su oranının daha az olması anlamına gelmektedir. Yağ oranı, mineral madde içeriği, laktoz oranı, protein içeriği bakımından da inek sütüne göre daha zengindir.

Mandalar vücuduna aldıkları karotenin tamamını A vitamine çevirirler. Bu yüzden de rengi inek sütüne oranla daha beyazdır.

Manda sütü tek başına tüketilebildiği gibi işlenebilir de. Genellikle tereyağı, kaymak ve yoğurt yapımında kullanılır. Manda sütünün rengi daha beyaz olduğu için işlendiği ürünün de rengi daha beyaz olur. Ayrıca genelde pizzalardan bildiğimiz mozzarella peyniri de manda sütünden yapılır.

Kaynak: Üçüncü M., Süt ve Süt Mamülleri Teknolojisi, 2015, İzmir:Sidas Medya.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle