Halk arasında siyah susam olarak da adlandırılan çörek otunun mutfağımızdaki yeri apayrıdır. Eski çağlardan beri tıbbi tedavilerde kullanılmış olan çörek otunun faydalarına hep birlikte bakalım.

Çörek otunun ülkemizde tarımı yapılan türü Nigella sativa L. Bitkisidir. Bitkinin içinde bulunan tohumudur. Dağlık ve kır yerlerde kendiliğinden yetişir. Asya ve Avrupa kıtalarında yaygındır. Ülkemizde ise Afyon, Isparta, Burdur, Konya civarlarında yoğun olarak yetişir. Keskin ve hoş bir kokusu vardır. Pide, ekmek, pasta üzerine susam gibi serpilerek kullanılır genelde. Ayrıca yağı da kullanılmaktadır. Çörek otunun bileşimine baktığımız zaman;

  • %7 su
  • %23 protein
  • %39 yağ
  • %15 nişasta
  • %5,4 ham lif
  • %16 diyet lifi
  • %4,3 kül

bulunur. Ayrıca tohumunda uçucu yağlar ve fitokimyasallar bulunur. En önemli bileşeni timokinon adlı bileşendir. Folik asit, niasin, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve B6 vitamini içerir. Yapılan araştırmalar sonrasında diyabet, kolesterol gibi sağlık sorunlarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Cilt lekelerine iyi gelir.

 

 

Kaynak1: Bilişli A., Özel Gıdalar, Sidas Medya, 2018.

Kayank2: Aslan R., Borazan S., Siyah Reçete: Çörek Otu (Nigella Sativa), Göller Bölgesi Aylık Hakemli Ekonomi ve Kültür Dergisi Ayrıntı, 2019, 7(74): 41-47.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle