Halk arasında siyah susam olarak da adlandırılan çörek otunun mutfağımızdaki yeri apayrıdır. Eski çağlardan beri tıbbi tedavilerde kullanılmış olan çörek otunun faydalarına hep birlikte bakalım.

Çörek otunun ülkemizde tarımı yapılan türü Nigella sativa L. Bitkisidir. Bitkinin içinde bulunan tohumudur. Dağlık ve kır yerlerde kendiliğinden yetişir. Asya ve Avrupa kıtalarında yaygındır. Ülkemizde ise Afyon, Isparta, Burdur, Konya civarlarında yoğun olarak yetişir. Keskin ve hoş bir kokusu vardır. Pide, ekmek, pasta üzerine susam gibi serpilerek kullanılır genelde. Ayrıca yağı da kullanılmaktadır. Çörek otunun bileşimine baktığımız zaman;

  • %7 su
  • %23 protein
  • %39 yağ
  • %15 nişasta
  • %5,4 ham lif
  • %16 diyet lifi
  • %4,3 kül

bulunur. Ayrıca tohumunda uçucu yağlar ve fitokimyasallar bulunur. En önemli bileşeni timokinon adlı bileşendir. Folik asit, niasin, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve B6 vitamini içerir. Yapılan araştırmalar sonrasında diyabet, kolesterol gibi sağlık sorunlarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Cilt lekelerine iyi gelir.

 

 

Kaynak1: Bilişli A., Özel Gıdalar, Sidas Medya, 2018.

Kayank2: Aslan R., Borazan S., Siyah Reçete: Çörek Otu (Nigella Sativa), Göller Bölgesi Aylık Hakemli Ekonomi ve Kültür Dergisi Ayrıntı, 2019, 7(74): 41-47.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle