Salça mutfağımızın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Küf sorunu da birçoğumuzun başına gelen bir durumdur maalesef. Peki, salça neden küflenir?

Salçanın neme maruz kalması durumunda, havada bulunan küf misellerinin yüzeye bulaşması ve orada gelişmesi sonucunda küflenme oluşur.

Küflenmenin önlenmesi için ne yapmalıyız?

Öncelikle mümkün olduğunca hava ile temasını kesmelisiniz. Evde yaptığınız ya da hazır aldığınız salçaları küçük kavanozlar halinde muhafaza etmeye özen gösterin. Böylelikle kullanırken kapağını daha az açıp hava ile daha az temas ettirmiş olursunuz. Kapağını kapattığımız zamanda hava almadığından emin olmalıyız.

Salçayı alırken kullanılan kaşık temiz olmalı, su ile temas etmemiş olmalıdır. Yemekte kullanılan kaşık salça alırken kullanılmamalıdır. Mikroorganizma gelişimi hızlanabilir.

Salçanın üzerine zeytinyağ ilave yapılması da küf gelişimini engelleyebilir.

Ve son olarak da salçalar kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle