Salça mutfağımızın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Küf sorunu da birçoğumuzun başına gelen bir durumdur maalesef. Peki, salça neden küflenir biliyor musunuz? Ya da salçada küf oluşmaması için neler yapmanız gerektiğini? Bilmiyorsanız haydi gelin hep birlikte öğrenelim.

Salça Neden Küflenir?

Salça, domates ve kırmızı biberlerin ezilmesi ve suyunun uçurulması ile elde edilen bir üründür. (Bakınız: Salça Nasıl Üretilir?) Üretim ya da yapım aşamasında içerisindeki su yeterince uçurulmaz ise küflenme meydana gelebilir. Salçanın küflenmesinde bir diğer etken ise tuzdur. Kullanılan tuz oranı az ise salçada küf oluşabilir. Bir de salçanın neme maruz kalması durumunda, havada bulunan küf misellerinin yüzeye bulaşması ve orada gelişmesi sonucunda küflenme oluşur.

Salçada Küf Oluşumunu Nasıl Engelleyebiliriz?

Öncelikle mümkün olduğunca hava ile temasını kesmelisiniz. Evde yaptığınız ya da hazır aldığınız salçaları küçük kavanozlar halinde muhafaza etmeye özen gösterin. Böylelikle kullanırken kapağını daha az açıp hava ile daha az temas ettirmiş olursunuz. Kapağını kapattığımız zamanda hava almadığından emin olmalıyız.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer husus ise salçayı alırken kullanılan kaşıktır. Kullanılan kaşık temiz olmalı, su ile temas etmemiş olmalıdır. Yemekte kullanılan kaşık salça alırken kullanılmamalıdır. Çünkü bu gibi durumlar mikroorganizma gelişimini hızlandırabilir.

Salçanın üzerine zeytinyağ ilave yapılması da küf gelişimini engelleyebilir. Ve son olarak da salçalar kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle