Süt Neden Kesilir?

Sütte meydana gelen pıhtılaşmaya halk arasında ‘süt kesilmesi’ denir. Sıkça karşılaşılan bir durumdur. Peki, neden gerçekleşir bu durum? Mikroorganizmalar desem yine mi onlar diyebilirsiniz. Evet, yine onlar.

Bildiğiniz üzere her canlı gibi mikroorganizmalar da yaşamlarını devam ettirebilmek için besine ihtiyaç duyar. Süt de besin kaynakları açısından mikroorganizmalar için oldukça elverişli bir gıdadır. Tabiî ki de sadece besin kaynağı mikroorganizmaların gelişimleri ve çoğalmaları için yeterli değildir. Uygun sıcaklık, pH (asitlik) gibi faktörlere de ihtiyaç vardır.  Süte birçok yerden mikroorganizma bulaşabilir. Bu konuda detaylı bilgi için; https://www.gidanotlari.com/gidalara-mikroorganizma-bulasma-kaynaklari/ yazımı okuyabilirsiniz.  Süte bulaşan mikroorganizmalar uygun koşulları bulduğu zaman sütte bulunan süt şekerini (laktoz) besin olarak kullanırlar. Ve bu süreç sonucunda laktik asit ortaya çıkar. Bu durumda sütün asitliği artmış olur. Ve proteinler denatüre (yapısı bozulur) olmaya başlar. Pıhtılaşma gerçekleşir. Bizler de bu durumu ‘süt kesilmesi’ olarak adlandırırız.

Sütün kesilmesinde; sütün mikrobiyolojik yükü, sıcaklık, asitlik gibi faktörler etkilidir. Bu durumu önleyebilmek için öncelikle almış olduğumuz sütün mikrobiyolojik koşulları iyi olmalıdır. Ayrıca sütü aldıktan sonra evde depolarken de dikkat etmeli ve buzdolabında saklamalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Laktoz, Laktoz İntoleransı ve Laktozsuz Süt Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir