Halk arasında yemişen, muşmula ve kuş yemişi gibi çeşitli isimlerle de adlandırılan alıç meyvesi, tam bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Yaz aylarında çiçek açmaya başlayan ve sonbaharda meyve veren bu ağaç, Türkiye’nin birçok bölgesinde yetiştirilmektedir. Bu yazımda bahsedeceğim konu alıç meyvesinin bileşenleri, sağlığa olan yararları ve tüketimi. İlk olarak alıç meyvesini tanımlayarak başlayalım.

Alıç Meyvesi Nedir?

Alıç, gülgiller familyasına ait bilimsel adıyla Crataegus oxyacantha olarak bilinen sarıdan kırmızıya kadar değişen renkleri olan bir meyvedir. Pembe, sarı veya beyaz renkte çiçeklere sahiptir. Yaklaşık 280 adet türü vardır. Tadı oldukça lezzetli ve hafif ekşimsidir. Türüne göre bir ila beş arasında değişen çekirdekleri vardır. Dünya’da Asya, Avrupa ve Kuzeydoğu Amerika’da sıklıkla yetiştirilen alıç meyvesinin, ülkemizde hemen hemen her yerde yetiştirildiği görülmektedir.

Alıç Meyvesinin Bileşenleri Nelerdir?

Alıç meyvesinin ana bileşenleri içerisinde flavonoidler, organik asitler, aminler, proantosiyanidinler, glikozit, saponin, tanen ve triterpen asitler vardır. Ayrıca C vitamini bakımından da zengindir. Bunların yanı sıra bazı araştırmacılar tarafından kırmızı renkli meyvelere sahip olan bazı alıç çeşitlerinde antosiyanin içerdiği tespit edilmiştir.

Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sağlık açısından olukça faydalı olan alıç meyvesi ilaç endüstrisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. O zaman bu meyve nelere iyi geliyor maddeler halinde inceleyelim.

  • Alıç, fenolik bileşikler bakımından zengin bir meyve olması sebebiyle kalp hastalıklarına iyi gelmektedir.
  • Karaciğerde kolesterol birikimini önler.
  • Kan damarlarını genişletici etkisi bulunmaktadır.
  • Hipertansiyona iyi gelir.
  • Sindirime yardımcıdır. Özellikle mide problemlerine, kabızlığa ve hazımsızlığa iyi gelir.

Alıç Meyvesini Nasıl Tüketebiliriz?

Alıç fonksiyonel gıdalar arasında yer alan bir meyvedir. Birçok şekilde tüketimi sağlanabilir. Genel olarak taze meyvesinin tüketimi yaygındır. Sadece meyvesinden değil yaprakları ve çiçekleri de tüketime oldukça elverişlidir. Genellikle meyveleri, çiçekleri ve yaprakları kurutulup çay elde edilmektedir. Bunun dışında reçel ve tatlılarda kullanılmaktadır. Pekmezi yapılarak da tüketimi mevcuttur. Fermente edilerek şarap ve sirke yapılabilmektedir. Ayrıca gıda takviyesi olarakta satışa sunulduğu görülmektedir.

Sonuç olarak alıç meyvesi, sağlığa olan faydaları ve farklı şekillerde tüketimi olan bir meyvedir. Alıç meyvesini çok aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir. Yapılan araştırmalar sonucunda kalbi etkileyen zencefil, kurtpençesi ve aslankuyruğu gibi kardiyak glikosidaz içeren bitkilerle tüketilmesi kesinlikle önerilmez. Aynı zamanda alıç meyvesinin çekirdeğinin de tüketilmemesi gerekmektedir.

Kaynakça

Batu A., 2012. Alıç Meyvesinin Fonksiyonel Gıda Olarak Değerlendirilmesi ve İnsan Sağlığı Bakımından Önemi. Türk Bilimsel Derlemeler Dergisi 5 (2): 01-05.

Rüzgar, H., Yazıcı, Ş. (2022). Alıç Meyvesinden Sanayiye Uygun Alıç Püresi Üretimi. GIDA 47 (3) 447-456.

www.healthline.com

Yazar Hakkında

Derya ATAALP

Merhaba, ben Derya ATAALP. 1998 yılında İzmir’de doğdum. 2021 yılında Manisa Celal BAYAR Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Meze, süt ve süt ürünleri üretimi gerçekleştirilen bir firmada kalite, üretim ve laboratuvar bölümlerinde staj yaptım. Araştırma yapmayı seven birisi olarak bu sitede toplumumuza gıda üzerine doğru bilgileri sunabilmek için katkıda bulunmak istiyorum.

Tüm İçerikleri Görüntüle