Bir gıdanın ağızda bıraktığı his tat olarak adlandırılır. Hepimiz temelde dört adet tat olduğunu düşünürüz. Bunlar acı, ekşi, tatlı ve tuzludur. Aslında bunlara ek beşinci bir tat mevcuttur: umami tat. Bu yazımda sizlere bu tadın nasıl ortaya çıktığından ve ne olduğundan bahsetmek istiyorum.

Bu tat ilk olarak 1908 yılında Tokyo’da kimya profesörü tarafından bulunmuştur. Glutamat tarafından üretilen bir aminoasittir.  ‘Umami’ kelime anlamı olarak hoşa giden tat, lezzetli olarak tanımlanır. Gıdalarda doğal olarak bulunabileceği gibi MSG (Monosodyum Glutamat) gibi katkı maddeleri ile de gıdalara ilave edilebilmektedir. Uzakdoğu ülkelerinde özellikle Japonya’da tüketim oranı yüksek olan bir tattır. Balık, et, süt, domates gibi Glutamat bakımından zengin gıdalarda bu tada rastlamak mümkündür.

 

 

Kaynak1: Dinç B., (2012) Lezzet Arttırıcı Maddeler, Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Tekirdağ.

Kaynak2: Cömert M., Güdek M., Beşinci Tat: Umami, Journal of Tourism and Gastronomy Studies, 5/3 (2017), 397-408.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle