Bir gıdanın ağızda bıraktığı his tat olarak adlandırılır. Hepimiz temelde dört adet tat olduğunu düşünürüz. Bunlar acı, ekşi, tatlı ve tuzludur. Aslında bunlara ek beşinci bir tat mevcuttur: umami tat. Bu yazımda sizlere bu tadın nasıl ortaya çıktığından ve ne olduğundan bahsetmek istiyorum.

Bu tat ilk olarak 1908 yılında Tokyo’da kimya profesörü tarafından bulunmuştur. Glutamat tarafından üretilen bir aminoasittir.  ‘Umami’ kelime anlamı olarak hoşa giden tat, lezzetli olarak tanımlanır. Gıdalarda doğal olarak bulunabileceği gibi MSG (Monosodyum Glutamat) gibi katkı maddeleri ile de gıdalara ilave edilebilmektedir. Uzakdoğu ülkelerinde özellikle Japonya’da tüketim oranı yüksek olan bir tattır. Balık, et, süt, domates gibi Glutamat bakımından zengin gıdalarda bu tada rastlamak mümkündür.

 

 

Kaynak1: Dinç B., (2012) Lezzet Arttırıcı Maddeler, Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Tekirdağ.

Kaynak2: Cömert M., Güdek M., Beşinci Tat: Umami, Journal of Tourism and Gastronomy Studies, 5/3 (2017), 397-408.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle