Mevsimi gelmişken nardan bahsetmemek olmazdı diye düşünüyorum. Ayıklaması birçok kişiye zor gelse de tüketmeyi ihmal etmememiz gereken bir meyvedir.

Hafif ekşimsi bir tadı olan, ılıman bölgelerde yetişen bir meyvedir. Şanslıyız ki ülkemizde rahatça bulabileceğimiz bir meyvedir. Yapılan araştırmalara göre narın sağlık üzerinde birçok faydası tespit edilmiştir. Buna dayanaraktan beslenmemizde daha fazla yer vermeye çalışmalıyız. Öncelikle narın besin değerlerine bakarsak:

100 gramında;

  • 83 kkal enerji
  • 18 gr karbonhidrat
  • 4 gr diyet lifi
  • 13,5 gr şeker
  • 1,17 gr yağ
  • 1,6 gr protein

bulunur. Ayrıca vitamin ve mineraller yönünden de zengin bir meyvedir. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum mineralleri, C vitamini, K vitamini, B1, B2, B3, B6 vitaminleri bulunur. İçerdiği fitokimyasalları da unutmamak gerekir. Fitokimyasal, vücudun iyilik halini koruyup hastalık oluşumunu önleyen fonksiyonel bileşiklerdir. Narın, antimikrobiyal etkisi vardır. Antioksidan içerir. Bunlar dışında eklem ağrılarına iyi geldiği, ağız yaralarına fayda sağladığı yapılan araştırmalara göre belirlenmiştir.

Nar taze olarak tüketilebilir. Suyu içilebilir, meyve sularına konsantre olarak işlenebilir, ekşisi yapılabilir. Tabiî ki de en güzeli mevsiminde taze olarak tüketmektir.

 

 

Kaynak1: Akbulut G., Yıldız A., Yalınca R., Nar: Bileşimi ve Potansiyel Etkileri, Kafkas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi, 2010, 3(2):53-64.

Kaynak2: Ercan A., Doğal Süper Gıdalar, Hayykitap, 2018, Kasım, İstanbul.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle