Bitkisel ağırlıklı beslenen kişiler için önemli bir alternatif haline gelen besin mayasını daha önce duymuş muydunuz? Beslenme mayası olarak da adlandırılan besin mayası birçok temel besin kaynağı açısından zengin bir gıda ürünüdür. Özellikle vegan ve vejetaryen kişiler için sağlıklı bir alternatif yiyecek olarak tüketilebilmektedir. Bu yazımda ‘Besin mayası nedir? Sağlığa faydaları nelerdir? Besin mayasını nasıl tüketebiliriz?’ gibi soruların cevaplarını bulacaksınız. Hadi o zaman başlayalım.

Besin Mayası Nedir?

Besin mayası, ekmek mayası olarak bilinen Saccharomyces cerevisiae dan gelir. Fakat canlı ekmek mayası ile karıştırılmaması gerekir. Bu maya türü Saccharomyces cerevisiae’nın inaktif hale getirilmesiyle üretilen bir gıda ürünüdür. Peynirimsi ve tuzlu bir tada sahiptir. Toz veya pul olmak üzere iki şekilde satışa sunulmaktadır.

Besin mayası üretiminde Saccharomyces cerevisiae kültürleri kontrollü bir şekilde yetiştirilip ardından çoğaltılıyor. Mikroorganizmaların büyüme hızını optimize etmek için sıcaklık ve pH ayarlaması yapılmaktadır. Ayrıca herhangi bir kontaminasyon olmaması açısından da dikkatli olmak gerekir. Mayanın büyümesinin ardından ısı ile kurutularak etkisiz hale getiriliyor. Bu sayede mayanın üremesi ve fermente olması engelleniyor. Bu durum aynı zamanda besin maddelerin yoğunlaşmasını sağlar. Sonrasında maya, pullar halinde yuvarlanır veya toz haline getirilerek satışa sunulur.

Besin mayaları takviye edilmiş ve takviye edilmemiş olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Takviye edilmemiş besin mayaları ilave vitamin veya mineral sağlamaz. Sadece doğal olarak bulunan vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. Takviye edilmiş besin mayalarında ise besin içeriğini arttırmak adına üretim anında vitaminler ekleniyor.

Besin Mayasının Faydaları

Besin mayası uygun şekilde üretilip hazırlandığı takdirde sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. B vitaminleri ve birçok mineral bakımından zengindir. Özellikle günümüzde eksikliği insanlarda çok fazla görülen ve çeşitli sağlık problemlerine yol açan B12 vitaminini içerir. Ayrıca aminoasit ve protein içeriği yüksektir. Önemli bir antioksidan kaynağıdır.  Kronik rahatsızlıklardan koruyabilecek glutatyon ve selenometiyonin vardır. İçerdiği beta-glukan sayesinde de kalp sağlığına ve bağışıklık sistemine faydalı olabileceği belirtilmiştir.

Besin Mayasını Nasıl Tüketebiliriz?

Besin mayasının tüketimine baktığımızda ise makarna, salata ve çeşitli yemeklerde baharat olarak, çorbalarda ve soslarda koyulaştırıcı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca besin mayası serin ve karanlık bir yerde muhafaza edilmelidir.

Kaynakça

www.westonaprice.org

www.huhs.edu

www.healthline.com

Yazar Hakkında

Derya ATAALP

Merhaba, ben Derya ATAALP. 1998 yılında İzmir’de doğdum. 2021 yılında Manisa Celal BAYAR Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Meze, süt ve süt ürünleri üretimi gerçekleştirilen bir firmada kalite, üretim ve laboratuvar bölümlerinde staj yaptım. Araştırma yapmayı seven birisi olarak bu sitede toplumumuza gıda üzerine doğru bilgileri sunabilmek için katkıda bulunmak istiyorum.

Tüm İçerikleri Görüntüle