Bu yazımda sizlere son dönemde adından sıkça söz ettiren chia tohumundan bahsetmek istiyorum.  Salvia Hispanica bitkisinin koyu renkli tohumlarıdır. Güney Amerika’da yetiştirilmektedir.

Yeni yeni duyulmaya başlamasına rağmen çok eskiden beri kullanılmaktadır. Mayalar ve Aztekler zamanında önemli bir gıda olarak kullanılmıştır. Bir hayli faydasının bulunması da chia tohumunu süper gıdalar listesine girmesini sağlıyor. Chia tohumunun içeriğine baktığımızda lif açısından zengin, iyi bir omega 3 kaynağı, protein oranı yüksek, antioksidan özelliği bulunan bir gıda karşımıza çıkar.

Kullanım alanları ise çeşitlidir. Çiğ olarak tüketilebilir. Sıvı içerisine ekleyerek tüketilebilir. Toz haline getirilip farklı alanlarda/tariflerde kullanımı mümkündür.

Her şeyin azı karar çoğu zarar diyerekten yazımı sonlandırıyorum. Sadece chia tohumu için değil her gıda dengeli ve yeterli miktarlarda tüketilmelidir.

 

Kaynak: Ercan A., Doğal Süper Gıdalar, Hayygrup Yayıncılık, İstanbul,2018.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle