Hemen hemen herkes soda ve maden suyunun aynı olduğunu düşünüyor. Öyle ki tariflerde sıkça birbiri yerine kullanılmaktadır. Oysaki ikisi birbirinden oldukça farklıdır. Haydi gelin soda ve maden suyu arasındaki fark neymiş birlikte bakalım.

Soda ve Maden Suyu Arasındaki Fark

Soda ve maden suyu farkı nedir anlamak için ikisinin de tanıma bakmak yeterli olacaktır. İlk olarak maden suyuna bakalım.

Maden suyu doğal yolla elde edilmektedir. Diğer bir bilinen adı ise doğal mineralli sudur. Maden suyu yer altındaki çatlaklardan yeryüzüne çıkar. Dolandığı yol boyunca farklı mineralleri de bünyesine katar. Bu yüzden maden suları çıktığı yerin jeolojik özelliklerine göre farklı bileşimlerde olabilir. Maden suyu bünyesinde çözünmüş halde mineral ve karbondioksit gazı içermektedir. Ayrıca temizleme işlemleri yapılan maden suyuna sonradan karbondioksit ilavesi yapılabilmektedir.

Soda ise yapay yollardan elde edilmektedir. Kısaca içilebilir nitelikteki suya karbondioksit ve bikarbonat ilavesiyle elde edilir diyebiliriz. Ayrıca sodalara daha sonradan mineral ilavesi de yapılabilmektedir. Fakat her ne kadar ilave edilse de sodanın içerisinde maden suyunun içerdiği birçok mineral yoktur.

Kısaca soda ve maden suyu farkı yukarıdaki gibidir. Tercihinizi yaparken bunları da göz önüne almakta fayda var. Mutfaklarımızda sıkça kullandığımız fakat yine birbirine karıştırılan karbonat ve kabartma tozu arasındaki farkı anlattığımız yazımızı da buraya bırakıyorum. Okumak isterseniz kırmızı yere tıklamanız yeterlidir.

Son olarak maden suyu alırken de dikkat etmenizi öneriyorum. Maden suyunda tercihiniz sade olandan yana olsun. Çünkü doğada bulunan hali sadedir. Meyveli ve aromalı olarak satılanlara ise daha sonradan aroma, şeker vb. ilaveler yapılmaktadır. Zaten dikkat ederseniz bunlar maden suyu olarak değil meyveli, aromalı gazlı içecek şeklinde isimlendirilmektedir.

Kaynak:

Doğal Mineralli Sular Hakkında Yönetmelik

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle