Hemen hemen herkes soda ve maden suyunun aynı olduğunu düşünür. Hatta biri olmadığında diğerini hemen onun yerine kullanırız.

Maden suyu yer altındaki çatlaklardan yeryüzüne çıkar. Dolandığı yol boyunca farklı mineralleri bünyesine katar. Bu yüzden çıktığı yerin jeolojik özelliklerine göre farklı bileşimlerde olabilir. Maden suyu doğal yolla elde edilir. Diğer bir bilinen adı ise doğal mineralli sudur. Çözünmüş halde mineral ve karbondioksit gazı içerir. Temizleme işlemleri yapılan maden suyuna sonradan karbondioksit ilavesi yapılabilmektedir. Soda ise yapay yollarla elde edilir. İçilebilir nitelikteki suya karbondioksit ve bikarbonat eklenmesi ile elde edilir. Ayrıca mineral ilavesi de yapılabilmektedir.

İkisi arasındaki farklar yukarıdaki gibidir. İkisi de hazımsızlığa iyi gelir. Maden suyunun içerdiği mineralleri soda içermez. Maden suyu alırken de sade olanları almanızı öneririm. Doğada bulunan hali sade halidir. Meyveli ve aromalı olarak satılanlar daha sonradan ilave edilir.

Kaynak: Doğal Mineralli Sular Hakkında Yönetmelik

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle