Kuruyemişlerin beslenmemizde yeri büyüktür. Kimi çiğ tüketmeyi severken kimi de kavrulmuş tüketmeyi sever. Peki bu iki seçenek arasında ne gibi farklar vardır? Bu yazımda sizlere çiğ ve kavrulmuş kuruyemiş arasındaki farkları anlatacağım.

Kuruyemişler birçok besini ve antioksidanları içerir. Sağlıklı yağlar, lif ve protein açısından zengindir. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar kuruyemişlerde yüksektir. Bu tür yağlar kalp sağlığına iyi gelmektedir.

Kavurma işlemi neden yapılır?

Öncelikle kavurmanın neden yapıldığına değinmek istiyorum. Genelde aroma vermesi ve gevrekliği arttırmak için yapılır. Kuru kavurma ve yağlı kavurma olmak üzere 2 şekilde yapılabilir. İsminden de anlaşılacağı gibi kuru kavurmada yağ kullanılmaz. Yağlı kavurma ise yağ kullanılarak yapılır.

Kavurma işlemi kuru yemişin rengini değiştirir. Nem oranını azaltır. Nem kaybı olduğu için daha hafif olur. Dokusunu değiştirir.

Gelelim arasındaki farklara;

  • Kavurma işlemi ile kavurmanın parametrelerine bağlı olarak bazı vitaminler ve antioksidanlarda kayıplar gözlenir. Yani çiğ kuru yemişte antioksidan miktarı daha yüksektir.
  • Kavurma yüksek sıcaklık ve sürede yapılırsa akrilamid oluşum riski vardır.
  • Aynı şekilde yüksek sıcaklık ve sürede yapılan kavurma işlemi sağlıklı yağlara zarar verebilir.
  • Birçok kuruyemiş kavurma işleminden sonra tuzlanır. Bu durum tansiyon hastaları gibi sağlık problemleri olan kişiler için dikkat edilmelidir.
  • Çiğ olan kuruyemişler zararlı bakteri içerebilir. Kavurma işlemi uygulandığında bu olası bulaşmanın önüne geçilebilir.

Kısaca farkları bu şekildedir. Ben çiğ olarak tüketmeyi tercih ediyorum. Sizin tercihiniz hangisi?

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle