Demir vücudumuzda oksijen taşınmasında görev alan bir mineraldir. Ayrıca enerji metabolizmasında enzimlerin çalışmasına yardım eder. Ve vücutta eksikliğine en fazla rastlanan minerallerden biridir. Demir eksikliğinin en önemli belirtisi olarak kansızlık görülür.

Peki, demir hangi gıdalarda bulunur?

En zengin grup et ve et ürünleridir. Tavuk, hindi, yumurta, kuru baklagiller, mercimek, lifli gıdalar gibi gıdalarda da bulunur.

Demir ‘hem formda’ ve ‘hem olmayan formda’ bulunabilir. Hem form, hemoglobin ve miyoglobine bağlıdır. Et ve et ürünlerinde bulunan demir hem formundadır. Ve biyoyararlılığı daha fazladır. Hem formunda olmayan demir içeren gıdalar alınırken demirin emilimini arttırmak için askorbik asit (C vitamini), laktik asit, sitrik asit gibi organik asit içeren gıdaların alınması önerilir.

Günlük alınması gereken demir miktarı da yaş, cinsiyet, beslenme şekli gibi faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir.

 

Kaynak: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle