Dondurma işlemi gıdaların besin değerini korumak ve mikroorganizma gelişimini durdurmak için kullanılan bir muhafaza yöntemidir. Gerek ev ortamında gerekse endüstriyel alanda en çok kullandığımız muhafaza yöntemi dondurarak muhafaza diyebiliriz aslında. Tabii gıdaların dondurulması işlemi kadar çözdürme işlemide oldukça önemlidir. Özellikle ev ortamında yapılan yanlış çözdürme yöntemleri gıdaların bozulmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple bugün gıdaların ev ortamında güvenli çözdürme yöntemlerinden bahsetmek istedim. Bu konuda ne kadar bilinçlenirsek o kadar gıda güvenliğini sağlamada etkin rol oynayabiliriz. O zaman dondurulmuş gıdaların çözdürülmesi yöntemlerinden bahsedelim.

Dondurulmuş Gıdaların Çözdürülmesi Nasıl Olmalı? 

Gıdaların güvenli çözdürme yöntemleri arasında buzdolabında çözdürme, soğuk su içerisinde çözdürme ve mikrodalgada çözdürme yöntemleri yer alır. Her bir yöntemi detaylı bir şekilde inceleyelim.

Buzdolabında Çözdürme Yöntemi

Donuk gıdaların en güvenli çözdürme yöntemi buzdolabında (0-4°C) çözdürmedir. Mikrobiyal riski oldukça düşüktür. Aynı zamanda yavaş çözünmesinden dolayı gıdanın kalitesini en iyi şekilde korur. Dezavantajı diğer yöntemlere göre gıdalar daha uzun sürede çözünmektedir. Bu sebeple gıdayı kullanmadan bir gün önce buzdolabının alt rafında tutulması önerilmektedir.

Soğuk Su İçerisinde Çözdürme

Bir diğer güvenli çözdürme yöntemi ise soğuk su içerisinde çözdürmedir. Bu yöntem buzdolabında çözdürme yöntemine göre daha kısa sürmektedir. Uygulaması ise ilk olarak dondurulmuş olan ürün su geçirmeyen plastik bir torba ve kaba konulmalıdır. Daha sonra soğuk su içerisine konularak çözdürme işlemi gerçekleştirilmektedir. Buradaki püf nokta her 30 dakikada bir suyun değiştirilmesi gerekir. Çözünmesinin ardından gıdalar hemen pişirilmelidir.

Mikrodalga Fırında Çözdürme

Güvenli çözdürme yöntemlerinden en hızlı olanı mikrodalga fırın içerisinde çözdürmedir. Gıda paketinden çıkartılarak mikrodalgaya uygun bir kap içerisinde mikrodalgada çözdürülmektedir. Soğuk su içerisinde çözdürülen gıdalarda olduğu gibi burada da çözünmesinin hemen ardından gıdanın pişirilmesi gerekmektedir.

Bu üç çözdürme yöntemi haricinde donmuş bir gıdanın pişirilerek çözdürülmesi de uygun görülmektedir. Özellikle dondurulmuş sebzeler genellikle çözünmeden pişirilmektedir. Bu durum gıdanın pişme süresini uzatır.

Sonuç olarak yukarıda bahsetmiş olduğum çözdürme yöntemleri uygun bir şekilde yapıldığı takdirde son derece güvenlidir. Genel olarak baktığımızda gıdaların çözdürülmesi ile ilgili çok yanlış yöntemler de kullanılabiliyor. Örneğin oda sıcaklığında bekleterek çözdürme veya sıcak su içerisinde çözdürmek gibi. Bu şekilde çözdürülen gıda ürünleri -özellikle hayvansal kaynaklı gıdalar- mikrobiyolojik risk oluşturur. Bu da gıda zehirlenmelerine sebep olur. Ayrıca kesinlikle çözünmüş bir gıda ürünün tekrar dondurulmaması gerekir.  Gıdaları çözdürürken kullanacağımız kadarını çözdürmeliyiz. Ve gıdanın çözdürüldüğü ortamın temiz olması gerekir. Bütün bunlarla birlikte yukarıda saymış olduğum üç yöntemden birini uygulamak gıdaların bozulmadan güvenli bir şekilde çözdürülmesini sağlar.

Kaynakça

www.eatright.org

Yazar Hakkında

Derya ATAALP

Merhaba, ben Derya ATAALP. 1998 yılında İzmir’de doğdum. 2021 yılında Manisa Celal BAYAR Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Meze, süt ve süt ürünleri üretimi gerçekleştirilen bir firmada kalite, üretim ve laboratuvar bölümlerinde staj yaptım. Araştırma yapmayı seven birisi olarak bu sitede toplumumuza gıda üzerine doğru bilgileri sunabilmek için katkıda bulunmak istiyorum.

Tüm İçerikleri Görüntüle