Gıdaların Dondurulması

Dondurarak muhafaza etmek mevsiminde olmayan meyve ve sebzeleri tüketmek amacıyla kullandığımız saklama yöntemlerinden biridir. Belki de en çok kullanılan yöntemdir. Kullanımda pratiklik sağlamak amacıyla da kullanılan bir yöntemdir.

Dondurarak muhafaza etmenin prensibi gıdaların içinde var olan suyun (mikroorganizmalar tarafından kullanılabilen suyun) dondurulmasıdır.  Bu yöntemde mikroorganizmalar tamamen ölmez. Bazı mikroorganizmalar canlı kalır fakat faaliyetleri (gelişimleri ve çoğalmaları) durur.

Dondurma işlemini evde yapabildiğimiz gibi hazır dondurulmuş gıda olarak da alabilmekteyiz. Hazır dondurulmuş gıda alırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu konuyla ilgili olarak aşağıdaki yazılarımızı okumanızı tavsiye ederim.

Evde dondurma işlemi yapacaksak da ham maddenin taze olmasına dikkat etmeliyiz. Yıkama, ayıklama gibi ön işlemleri titizlikle yapmalıyız. Ve hızlı dondurmak önemlidir. Küçük porsiyonlar halinde dondurmak daha iyi olur. Dondurucuya uygun kaplar kullanmalıyız. Derin dondurucularımızı ağzına kadar doldurmamalıyız. Başka bir önemli nokta da çözündürme işlemidir. Dondurucudan çıkan gıdalar buzdolabında çözündürülmelidir. Ve çözündürülen bir gıda tekrar dondurulmamalıdır. En kısa sürede tüketilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Zencefil Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir