Doymamış Yağ Nedir? Hangi Yağlar Doymamış Yağ Grubundadır?

Daha önceki yazılarda doymuş yağlar ve doymuş yağ asitlerinden bahsetmiştik. Bugün de doymamış yağlar ve doymamış yağ asitlerinden bahsedelim.

Doymamış yağ asitleri, zincir yapısında en az bir tane çift bağ içeren yağ asitleridir.  Bir tane çift bağı bulunan doymamış yağ asitleri tekli doymamış yağ asitleri, birden fazla bulunduranlar ise çoklu doymamış yağ asitleri olarak adlandırılır. Yaygın olarak bulunan tekli doymamış yağ asidi oleik asit, çoklu doymamış yağ asidi ise linoleik asittir.

Doymamış yağlar ise doymamış yağ asitlerini içeren yağlardır. Genellikle bitkisel kaynaklı yağlardır. Zeytinyağı, fındık, kanola, mısır, soya, ayçiçeği gibi yağlar doymamış yağ grubundadır. Ayrıca uskumru, somon, ton balığı gibi balık çeşitlerinde de doymamış yağ asitleri bulunur.

Doymamış yağ asitlerinin sağlık üzerine etkileri olumlu yöndedir. Olumlu yönde olması da istediğimiz kadar tüketebiliriz anlamında değildir. Günlük beslenmemizde alınan besinlerin hepsi de dengeli ve yeterli miktarda olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Gıda Katkı Maddesi Nedir? Kullanılan E Kodları Nedir?
Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir