Daha önceki yazılarda doymuş yağlar ve doymuş yağ asitlerinden bahsetmiştik. Bugün de doymamış yağlar ve doymamış yağ asitlerinden bahsedelim.

Doymamış yağ asitleri, zincir yapısında en az bir tane çift bağ içeren yağ asitleridir.  Bir tane çift bağı bulunan doymamış yağ asitleri tekli doymamış yağ asitleri, birden fazla bulunduranlar ise çoklu doymamış yağ asitleri olarak adlandırılır. Yaygın olarak bulunan tekli doymamış yağ asidi oleik asit, çoklu doymamış yağ asidi ise linoleik asittir.

Doymamış yağlar ise doymamış yağ asitlerini içeren yağlardır. Genellikle bitkisel kaynaklı yağlardır. Zeytinyağı, fındık, kanola, mısır, soya, ayçiçeği gibi yağlar doymamış yağ grubundadır. Ayrıca uskumru, somon, ton balığı gibi balık çeşitlerinde de doymamış yağ asitleri bulunur.

Doymamış yağ asitlerinin sağlık üzerine etkileri olumlu yöndedir. Olumlu yönde olması da istediğimiz kadar tüketebiliriz anlamında değildir. Günlük beslenmemizde alınan besinlerin hepsi de dengeli ve yeterli miktarda olmalıdır.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle