Daha önceki yazılarda doymuş yağlar ve doymuş yağ asitlerinden bahsetmiştik. Bugün de doymamış yağlar ve doymamış yağ asitlerinden bahsedelim.

Doymamış yağ asitleri, zincir yapısında en az bir tane çift bağ içeren yağ asitleridir.  Bir tane çift bağı bulunan doymamış yağ asitleri tekli doymamış yağ asitleri, birden fazla bulunduranlar ise çoklu doymamış yağ asitleri olarak adlandırılır. Yaygın olarak bulunan tekli doymamış yağ asidi oleik asit, çoklu doymamış yağ asidi ise linoleik asittir.

Doymamış yağlar ise doymamış yağ asitlerini içeren yağlardır. Genellikle bitkisel kaynaklı yağlardır. Zeytinyağı, fındık, kanola, mısır, soya, ayçiçeği gibi yağlar doymamış yağ grubundadır. Ayrıca uskumru, somon, ton balığı gibi balık çeşitlerinde de doymamış yağ asitleri bulunur.

Doymamış yağ asitlerinin sağlık üzerine etkileri olumlu yöndedir. Olumlu yönde olması da istediğimiz kadar tüketebiliriz anlamında değildir. Günlük beslenmemizde alınan besinlerin hepsi de dengeli ve yeterli miktarda olmalıdır.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle