Zeytinyağı Nasıl Saklanır?

Zeytin meyvesinden elde edilen zeytinyağı, evlerimizden eksik etmediğimiz yağ türüdür. Zeytinyağı önemli bir yağ kaynağıdır. Kaliteli bir yağ tüketmek zeytinyağının önemini daha da artırır. Zeytinyağının saklama koşulları da kalitesi üzerinde önemli bir faktördür. Peki, zeytinyağını nasıl saklamalıyız?

Depolama sürecinde önemli olan faktörlerden biri ışıktır. Işık, yağın oksidasyonunu hızlandırıcı etki yapar. Oksidasyon, oksijenin gıda içerisinde bulunan maddelere etki ederek kalitelerini düşürmesi olayıdır. Oksidasyon sonucunda istenmeyen bir tat, acılaşma oluşur.

Diğer bir faktör ise havadır. Havadaki oksijen zamanla yağın okside olmasını sağlar. Bu nedenle yağlar uzun süre ağzı açık bırakılmamalıdır. Ayrıca zeytinyağı kokuyu hemen içine alır. Farklı kokuların zeytinyağına sinmemesi içinde ağzı açık bırakılmamalıdır.

Depolama sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör ise sıcaklıktır. Yüksek sıcaklıklarda kimyasal reaksiyonlar hızlanır ve zeytinyağının yapısında, tadında ve kokusunda bozulmalar meydana gelir.

Ayrıca zeytinyağı plastik şişelerde depolanmamalıdır. Plastik içerisindeki maddeler zamanla yağa geçebilir. Koyu renkli cam şişeler ideal olan saklama kaplarıdır.

Zeytinyağı alırken dikkat edelim. Marketlerden alıyorsak ilk önce üretim tarihine bakmalıyız. Son tüketim tarihi yaklaşan/üretim tarihi üzerinden çok geçmiş yağları almamaya özen gösterelim. Yoğun ışık altında kalıp kalmadığına bakalım. Özellikle pazar gibi açıkta satılan yağlar plastik şişeli ve uzun süre gün ışığına maruz kalmış ürünlerdir. Sabahtan satılana kadar ışık altında beklemektedir. Aldığımız zeytinyağlarını karanlık, serin ve kokusuz bir ortamda ağzı kapalı şekilde muhafaza edelim.

İlginizi Çekebilir:  Kızartma Yağları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir