Şeker özellikle fırıncılık ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Kek, kurabiye gibi unlu mamullerin vazgeçilmezidir. Bu ürünlere harika bir lezzet, tat ve doku verir. Şeker, üretimi sürecinde kristalleştirme, kurutma ve melas düzeylerinin değiştirilmesi gibi aşamalarda farklı şeker türlerine ayrılır. Bunlardan biri de esmer şekerdir. Pek çok çeşidi vardır ancak en çok bilinen ve tüketilen çeşitleri esmer şeker ve beyaz şekerdir. Peki esmer şeker neden kahverengidir? Esmer şeker ve beyaz şeker farkı nedir? Bu yazımda bunun cevabını konuşalım.

Esmer Şeker Nedir?

Esmer şeker kahverengi renkli bir sakaroz ürünüdür. Şeker kamışı dehidrasyonundan elde edilen ham, nemli ve koyu renkli gıdadır. Esmer şeker de kendi içinde açık kahverengi ve koyu kahverengi gibi farklı çeşitlere ayrılır. Neden kahverengi sorusunun cevabı ise içerdiği ‘melas’ tır. Oluşan bu renk, melas yüzdesine bağlıdır. Açık kahverengi dediğimiz şekerler %3,5 melas içerirken, koyu kahverengi şekerde bu oran %6,5 tir. Melas dediğimiz şey yapışkan bir madde olup şeker üretim sürecinde oluşan yan üründür.

Kahverengi Şeker Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu tür şekerler tüketici tarafından sofra şekeri olarak çok tercih edilmemektedir. Genellikle unlu mamullerde, atıştırmalıklarda veya içecek üretiminde kullanımını görürüz. Bunun yanı sıra yiyeceklere karamel aroması verir. Kahverengi şeker ilavesi, kurabiyenin çapını ve kalınlığını önemli düzeyde etkiler. Beyaz şeker yerine esmer şeker kullanılırsa oluşan kurabiyelerin çapı artar ve kalınlığı azalır.

esmer şeker nasıl elde edilir

esmer şeker kullanım alanları

Esmer şeker yerine beyaz toz şeker kullanılır mı?

Esmer şeker yerine beyaz şeker kullanmak tabi ki de yaptığınız unlu mamullerin tadını, görünüşünü ve dokusunu etkileyecektir. Kahverengi şekerde bulunan melas, nemi tutma özelliği sayesinde kurabiyelere daha nemli ve yoğun bir tat sağlar. Aynı zamanda beyaz şeker esmer şekerden daha tatlıdır. Tariflerde bunu da göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Esmer Şeker ve Beyaz Şeker Farkı Nedir? Esmer Şeker Zararlı Mı?

Aslında burada tercih kişiye kalmıştır. Esmer şeker ve beyaz şeker arasındaki en önemli fark renk ve tattır. Esmer şeker daha fazla mineral içerir ancak bu mineral oranları oldukça düşük olduğundan ikisi arasında kıyaslanabilecek kadar bir fark mevcut değildir. Kalori değerleri arasında da büyük bir fark yoktur. Yukarıda da belirttiğim üzere birbirlerini ayıran en temel özelliği hamura yaptıkları etkidir. Yani esmer şeker diğer şekerlerden daha sağlıklı sayılmaz diyebiliriz. Tüketicilerin esmer şekeri daha doğal ve sağlıklı görmesinin sebebi rafine şekerin aksine daha az kimyasal işlemden geçiyor olmasıdır.

Beyaz şekeri pekmezle karıştırarak da evde endüstriyel esmer şekere benzer ürün oluşturmak mümkün. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki pekmezin yüksek sıcaklıklarda kullanımının sağlığa olumsuz etkileri olabileceği yönünde görüşler vardır. İlla esmer şeker tüketeceksek de koyu kahverengi şekerler yüksek düzeyde akrilamid içerebileceğinden ötürü koyu kahverengi şeker yerine açık kahverengi şeker tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Kaynaklar

  • foodinsight.org
  • www.sugar.org/sugar/types/
  • extension.illinois.edu
  • www.healthline.com/nutrition/brown-sugar-vs-white-sugar

Yazar Hakkında

Sümeyye YILDIZ

Merhabalar, ben Sümeyye Yıldız. 1998 Bursa doğumluyum ve Bursa’da yaşıyorum. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü 4 sınıf öğrencisiyim. İlk stajımı dondurulmuş gıda ve konserve fabrikasında tamamladım. Mühendislik alanının yanında mutfakta olmayı da çok seviyorum. Hem kendimi geliştirmek hem de toplumu bilinçlendirmek, gıdayla ilgili en doğru ve güncel bilgileri paylaşmak adına yazılarımı sizlere sunmak istiyorum.

Tüm İçerikleri Görüntüle