Geçtiğimiz günlerde vitaminler ve mineraller serisine başlamıştım. Bu bağlamda birçok vitamin ve mineralden bahsettim. B grubu vitaminleri, E vitamini, kalsiyum, D vitamini, demir minerali gibi. Şimdi minerallerden fosfor ile seriye devam edelim. Fosforun görevleri nelerdir? Hangi gıdalarda bulunmaktadır? Gelin hep birlikte bakalım.

Fosfor Nedir? Ne İşe Yarar?

Fosforun simgesi ‘P’ dır. Ve vücudumuzda en fazla bulunan mineraller arasındadır. Vücudumuzda kalsiyum en fazla bulunan mineral iken fosfor ikinci sıradadır. Makro mineraller arasında yer alır. Makro mineraller hakkında detaylı bir yazım olduğu burada bu konuya değinmiyorum. Mikro ve makro besin öğelerinden bahsettiğim yazıya buradan ulaşabilirsiniz.  Vücut içerisinde gerçekleşen birçok metabolik faaliyette görev alır.  Hücre içinde enerji döngüsünde yer alır. Kalp kasının kasılmasında rol oynar. Kemikler ve dişler için oldukça önemlidir. Protein sentezinde DNA ve RNA parçasıdır.

Hangi Gıdalarda Bulunur?

Protein açısından zengin gıdaların fosfor içeriği yüksektir. Örnek olarak süt ve süt ürünleri, yumurta, et ürünleri, balık verilebilir. Ayrıca kuru baklagillerde ve kabuklu kuru yemişlerde de bulunur. Vücudumuz için önemli bir mineraldir. Bu mineral birçok gıdada bulunduğu için eksikliğine fazla rastlanmamaktadır.

Sağlıcakla kalın.

Kaynak1:  Megep Gıda Teknolojisi, Vitamin ve Mineraller, Ankara, 2015.

Kaynak2: Güneşer O., Yüceer Y., Mineraller ve Fonksiyonel Etkileri, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.203-223.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle