Geçtiğimiz günlerde vitaminler ve mineraller serisine başlamıştım. Bu bağlamda birçok vitamin ve mineralden bahsettim. B grubu vitaminleri, E vitamini, kalsiyum, D vitamini, demir minerali gibi. Şimdi minerallerden fosfor ile seriye devam edelim. ‘Fosfor ne işe yarar? Fosfor içeren gıdalar nelerdir?’ gibi sorulara yazı içerisinde yanıt bulabilirsiniz. Haydi gelin hep birlikte bakalım.

Fosfor Nedir? Fosfor İçeren Gıdalar Nelerdir?

Önemli mineraller arasında yer alan fosforun simgesi ‘P’ dır. Ve vücudumuzda en fazla bulunan mineraller arasındadır. Vücudumuzda kalsiyum en fazla bulunan mineral iken fosfor ikinci sıradadır. Makro mineraller arasında yer alır. Makro mineraller hakkında detaylı bir yazım olduğu burada bu konuya değinmiyorum. Mikro ve makro besin öğelerinden bahsettiğim yazıya buradan ulaşabilirsiniz.  Vücut içerisinde gerçekleşen birçok metabolik faaliyette görev alır.  Hücre içinde enerji döngüsünde yer alır. Kalp kasının kasılmasında rol oynar. Kemikler ve dişler için oldukça önemlidir. Ayrıca protein sentezinde DNA ve RNA parçasıdır.

Fosfor Hangi Gıdalarda Var?

Protein açısından zengin gıdaların fosfor içeriği yüksektir. Örnek olarak süt ve süt ürünleri, yumurta, et ürünleri, balık verebiliriz. Ayrıca kuru baklagillerde ve kabuklu kuru yemişlerde fosfor içerir. Vücudumuz için önemli bir mineraldir. Bu mineral birçok gıdada bulunduğu için fosfor eksikliğinde görülen hastalıklar fazla değildir. Çocuklarda kemik gelişimde zayıflık, yetişkinlerde eklem ve kas ağrıları, iştah kaybı, sinirlilik ve kaygı gibi durumlar fosfor eksikliğinde görülen hastalıklar olarak sayılabilir.

Sağlıcakla kalın.

Kaynaklar:

Megep Gıda Teknolojisi, Vitamin ve Mineraller, Ankara, 2015.

Güneşer O., Yüceer Y., Mineraller ve Fonksiyonel Etkileri, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.203-223.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle