Geçtiğimiz günlerde vitaminler ve mineraller serisine başlamıştım. Bu bağlamda birçok vitamin ve mineralden bahsettim. B grubu vitaminleri, E vitamini, kalsiyum, D vitamini, demir minerali gibi. Şimdi minerallerden fosfor ile seriye devam edelim. ‘Fosfor ne işe yarar? Fosfor içeren gıdalar nelerdir?’ gibi sorulara yazı içerisinde yanıt bulabilirsiniz. Haydi gelin hep birlikte bakalım.

Fosfor Nedir? Fosfor İçeren Gıdalar Nelerdir?

Önemli mineraller arasında yer alan fosforun simgesi ‘P’ dır. Ve vücudumuzda en fazla bulunan mineraller arasındadır. Vücudumuzda kalsiyum en fazla bulunan mineral iken fosfor ikinci sıradadır. Makro mineraller arasında yer alır. Makro mineraller hakkında detaylı bir yazım olduğu burada bu konuya değinmiyorum. Mikro ve makro besin öğelerinden bahsettiğim yazıya buradan ulaşabilirsiniz.  Vücut içerisinde gerçekleşen birçok metabolik faaliyette görev alır.  Hücre içinde enerji döngüsünde yer alır. Kalp kasının kasılmasında rol oynar. Kemikler ve dişler için oldukça önemlidir. Ayrıca protein sentezinde DNA ve RNA parçasıdır.

Fosfor Hangi Gıdalarda Var?

Protein açısından zengin gıdaların fosfor içeriği yüksektir. Örnek olarak süt ve süt ürünleri, yumurta, et ürünleri, balık verebiliriz. Ayrıca kuru baklagillerde ve kabuklu kuru yemişlerde fosfor içerir. Vücudumuz için önemli bir mineraldir. Bu mineral birçok gıdada bulunduğu için fosfor eksikliğinde görülen hastalıklar fazla değildir. Çocuklarda kemik gelişimde zayıflık, yetişkinlerde eklem ve kas ağrıları, iştah kaybı, sinirlilik ve kaygı gibi durumlar fosfor eksikliğinde görülen hastalıklar olarak sayılabilir.

Sağlıcakla kalın.

Kaynaklar:

Megep Gıda Teknolojisi, Vitamin ve Mineraller, Ankara, 2015.

Güneşer O., Yüceer Y., Mineraller ve Fonksiyonel Etkileri, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.203-223.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle