Çörek otu hepimizin mutfakta sıkça kullandığı bir baharattır. Peki bu baharattan elde edilen yağı kullanıyor musunuz? Bu yazımda sizlere çörek otu kadar popüler olmayan fakat kullanımı giderek artan çörek otu yağı faydaları neler ondan bahsetmek istiyorum.

Çörek Otu Yağı Nedir?

Bu yağ çörek otu bitkisinin tohumlarından elde edilmektedir. Aslında bizler için son dönemlerde popüler olsa da yaklaşık 2000 yıldır geleneksel tıp alanında kullanımı vardır. Bu yazıda çörek otu, çörek otunun faydaları gibi konulardan bahsetmeyeceğim. Çünkü bu konularda daha önce hazırlamış olduğumuz yazılarımız var. Yazıların içeriklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Aromaterapide sıkça kullanılan çörek otu yağı zengin bir bileşime sahiptir. Timokinon bu yağın en önemli bileşenlerinden biridir. Bu bileşen antioksidan görevi görür. Kısaca antioksidanları vücutta zararlı etkisi bulunan bileşiklerin zararlarını azaltan bileşikler olarak tanımlayabiliriz. Bu çörek otundan elde edilen bu yağ, bazı kanser türleri ve Alzheimer gibi hastalıklar için koruyucu olabilir.

Çörek otu yağının bileşiminde linoleik asit, oleik asit gibi doymamış yağ asitleri ve bazı doymuş yağ asitleri vardır. Bunlarla birlikte kalsiyum, demir, selenyum, çinko gibi mineralleri içerir. İçeriğinde vitamin olarak ise A vitamini, folik asit, niasin gibi vitaminler vardır.

Çörek otu yağı faydaları hakkında yapılan araştırmalara göre kolesterol ve tansiyon üzerinde olumlu etikleri olduğu saptanmıştır. Kan şekeri seviyesini düşürmede etkilidir. Bu yüzden de dikkatli kullanmak gerekir. Saç ve cilt bakımına iyi geldiği yönünde de araştırmalar vardır.

Soğuk Sıkım Çörek Otu Yağı

Konu üzerinde araştırma yaparken birçok kişinin ‘soğuk sıkım çörek otu yağı’ ifadesine takıldığını gördüm. Burada kastedilen ‘soğuk sıkım’ terimi bu yağın hangi yöntemle elde edildiğini ifade eder. Soğuk sıkım yönteminde çok yüksek sıcaklıklar kullanılmaz. Aslında bu teknikle üretilen yağlarda vitamin ve mineral gibi besin değerleri daha çok korunmaktadır.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

E bu kadar anlattın nasıl kullanacağız bunu diyebilirsiniz. Saç ve cilt üzerinde kullanılabilmektedir. Fakat bu noktada önce küçük bir yerde deneme yapabilirsiniz. Kızarıklık, tahriş gibi durumlarla karşılaşmazsanız kullanın derim. En yaygın kullanım şekli ise sıvı veya kapsül formlarıdır.

Son olarak eklemek istediğim bir nokta var. Elde edilen yağ uçucu bir yağ olduğu için yüksek sıcaklıklarda kullanılabilecek bir ürün değildir.

Not: Çörek otu yağı alırken soğuk sıkım olmasına dikkat edin. Böylelikle besin değeri daha yüksek bir yağ satın almış olursunuz.

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/

Bulca S., Çörek Otunun Bileşenleri ve Bu Yağın ve Diğer Bazı Uçucu Yağların Antioksidan Olarak Gıda Teknolojisinde Kullanımı, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi 2014; 11(2) : 29-36.

Gün M., Kutsal Tohum (Nigella Sativa): Çörek Otunun İyileştirici Etkisine İlişkin Bazı Bilgiler, Lokman Hekim Journal, 2012; 2 (1): 43-46

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle