Gıdalar Neden Bozulur?

Hepimizin merak ettiği bir konudur: gıdalar neden ve nasıl bozulur? Gıdanın dış görünüşünde, tadında, kokusunda istenmeyen yönde değişiklik gözlediğimizde bozulduğunu söyleriz. Meydana gelen bu bozulmalar; fiziksel, kimyasal, mikrobiyal nedenli olabilir.

Fiziksel bozulmalar dış etken kaynaklı bozulmalardır. Fiziksel bozulmaya uğramış gıdanın görünüşünde, renginde değişimler gözlenir. Gıdalar hasat, taşıma, depolama sırasında da fiziksel olarak zarar görmüş olabilir. Meyvelerin taşınırken ezilmesi buna örnek olarak verilebilir.

Kimyasal bozulmalar gıdanın içerisinde bulunan bileşenlerden kaynaklıdır. Enzimatik reaksiyonlar, oksidasyon vb. gibi. Meyve ve sebzelerin kararması enzimatik reaksiyonların bir sonucudur. Acılaşma ise oksidasyon sonucunda oluşur.

Mikrobiyal bozulmalar ise mikroorganizmaların faaliyetleri sonucunda oluşur. Gıdaya bulaşan mikroorganizmalar -ya da gıdada var olan- uygun ortam bulduğunda gelişir ve çoğalırlar. Bunun sonucunda da gıdalarda değişiklikler meydana gelir. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için Gıdalarda Mikrobiyal Bozulma Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz. Linki aşağıda mevcuttur.

https://www.gidanotlari.com/gidalarda-mikrobiyal-bozulma-nedir/

Gıdaların bozulmasına bir ya da birden fazla etken neden olabilir. Meydana gelen bozulmalar ciddi boyutlarda olup sağlığımızı tehdit edebilir. Satın alırken, muhafaza ederken, tüketirken dikkat etmek gereklidir.

İlginizi Çekebilir:  Mikrobiyal Bozulmalar 3: Tahıl ve Tahıl Ürünleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir