Gıdaların bozulmasında mikroorganizmaların önemli bir rol oynadığını https://www.gidanotlari.com/gidalarda-mikrobiyal-bozulma-nedir/ linkteki yazımızda anlatmıştık. Mikroorganizmaların çeşitli yollarla gıdaya bulaşabileceğinden de https://www.gidanotlari.com/gidalara-mikroorganizma-bulasma-kaynaklari/ bu linkteki yazımızda bahsetmiştik. Peki, mikroorganizma oluşumu ve gelişimi zor olan gıdalar var mıdır?

Mikroorganizmalar küçük ve mikroskop ile görülebilen canlılardır. Bakteriler, mayalar, küfler, vb. gibi. Oluşması, gelişmesi ve çoğalması için uygun koşullar gereklidir. Bu uygun koşullar da basitçe gıda maddesinin özellikleri, sıcaklık, nem ve zaman olarak sıralanabilir. Mikroorganizmalar ancak bu koşulları bulabildikten sonra gelişim gösterir.

En az risk oluşturan gıdalar kuru gıdalardır. Bisküvi, un, tahıl gibi. Çünkü bu gıdalarda su içeriği çok düşüktür. Mikroorganizmalar yaşamlarını devam ettirecek suyu bulamazlar. Ayrıca asitliği düşük olan gıdalarda da mikroorganizma gelişimi yavaştır. Turşu buna örnek olarak verilebilir.

 

Kaynak: Heperkan D., Gıdalarda Mikroorganizmaların Çoğalması ve Çoğalmayı Etkileyen Faktörler (Ed. Osman ERKMEN), Gıda Mikrobiyolojisi, Efil Yayınevi, Ankara,2010, s.50-67.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle