BPA’nın açılımı Bisfenol A’dır. Damacana suların ambalajlarında, plastik saklama kaplarında kullanılır. Gıda ambalaj sektörü dışında da birçok alanda kullanılır. Oyuncaklarda, deterjan kaplarında, vs.

BPA, kimyasal bir maddedir. Polikarbonat plastiklerin sağlam ve esnek olmasını sağlar. Ambalaj materyalinde bulunan BPA, ambalajın içinde yer alan gıdaya geçebilmektedir. Bizim o gıdayı tüketmemizle birlikte BPA vücudumuza geçmiş olur. Bisfenol A, hormonal sistem ve üreme sistemi üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.

BPA’nın birçok üründe kullanımı yasaklanmıştır. Önceden BPA içeren ürünlerde ‘BPA içermez’, ‘BPA Free’ gibi ifadelerle BPA’nın kullanılmadığı belirtilmeye başlanmıştır. BPA yerine Bisfenol F ve Bisfenol S kullanılmaya başlanmıştır.

 

Kaynak: Şık B., Mutfaktaki Kimyacı, Doğan Egmont Yayıncılık, İstanbul, 2018.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle