Glisemik indeksi düşük gıdalar ya da yüksek gıdalar diye birçok yerde liste görmüşsünüzdür. Peki, nedir bu glisemik indeks?

Karbonhidratlı gıdalar vücudumuzda kan şekerimizi etkilerler. Fakat her karbonhidratlı gıda aynı şekilde etkilemez. İşte, karbonhidrat içeren gıdanın kan şekerini etkileme düzeyine glisemik indeks denir. GI şeklinde de ifade edilebilmektedir.

Bazı karbonhidratların emilimi (besinlerin kana geçmesine emilim denir) yavaş olmaktadır. Bundan dolayı kan şekerindeki artış da hafif olur. Bu tür etki yapan karbonhidratlara düşük glisemik indeksli gıdalar denir. Emilimi hızlı olan karbonhidratlar kan şekerini hızlı yükseltir ve kan şekerinde dalgalanmalar meydana gelir. Bu tür etki yapan karbonhidratlara da yüksek glisemik indeksli gıdalar denir.

GI değeri;

  • 0-55 arasında olan gıdalar düşük glisemik değer
  • 56-69 arasında olanlar orta glisemik değer
  • 70 ve üzeri olanlar yüksek glisemik değer

olarak belirlenmiştir.

Glisemik indeks tablosu oluşturduğum yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Tekrara girmemesi açısından ayrıyeten yazmıyorum.

Gıdaların GI değerine göre beslenmesini düzenleyen kişiler vardır. Hatta buna glisemik indeks diyeti diyorlar.  Bu diyet modeli ne derece doğrudur bilemem. Benim kendi yaşamımda benimsediğim beslenme düzeni dengeli ve yeterli beslenmedir. Lütfen kendi yaşam koşullarınıza göre beslenme düzenini belirleyin, popüler diyetlere ya da akımlara değil.

Sağlıcakla kalın.

Kaynak: Kuşçu A., Eroğlu S., Özat E., Karbonhidratlarla Hayat, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.149-152.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle