Son zamanların popüler gıdalarından biri: kinoa. Belki adını hiç duymadınız. Belki de televizyonda ya da sosyal medyada yemek tariflerinde kinoaya denk geldiniz. Merak ettiniz ve araştırmaya koyuldunuz. Doğru yerdesiniz! Kinoa nedir ve nasıl kullanılabilir gelin hep birlikte bakalım.

Kinoa çok eski zamanlardan beri gıda olarak tüketilmektedir. Daha çok Güney Amerika taraflarında yetiştirilmektedir. Chenopodium quinoa bitkisinin tohumlarıdır. Yüksek oranda protein içermesi en belirgin özelliklerindendir. Vücudun ihtiyacı olan 9 aminoasidin hepsini birden içerir. Ayrıca lif açısında da zengindir. B vitaminleri ve demir, potasyum gibi mineraller içerir. Ve glüten içermez.

Günlük beslenmede rahatlıkla kullanılabilir. Salatalarda, kısır yapımında, un haline getirilerek hamur işlerinde, haşlanmış haliyle yoğurt içerisinde vb. yerlerde kullanabilirsiniz.

Kaynak: Ercan A., Doğal Süper Gıdalar, Hayygrup Yayıncılık, İstanbul,2018.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle