Son zamanların popüler gıdalarından biri: kinoa. Belki adını hiç duymadınız. Belki de televizyonda ya da sosyal medyada yemek tariflerinde kinoaya denk geldiniz. Merak ettiniz ve araştırmaya koyuldunuz. Doğru yerdesiniz! Kinoa nedir ve nasıl kullanılabilir gelin hep birlikte bakalım.

Kinoa çok eski zamanlardan beri gıda olarak tüketilmektedir. Daha çok Güney Amerika taraflarında yetiştirilmektedir. Chenopodium quinoa bitkisinin tohumlarıdır. Yüksek oranda protein içermesi en belirgin özelliklerindendir. Vücudun ihtiyacı olan 9 aminoasidin hepsini birden içerir. Ayrıca lif açısında da zengindir. B vitaminleri ve demir, potasyum gibi mineraller içerir. Ve glüten içermez.

Günlük beslenmede rahatlıkla kullanılabilir. Salatalarda, kısır yapımında, un haline getirilerek hamur işlerinde, haşlanmış haliyle yoğurt içerisinde vb. yerlerde kullanabilirsiniz.

Kaynak: Ercan A., Doğal Süper Gıdalar, Hayygrup Yayıncılık, İstanbul,2018.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle