İzp (İstihdamı Zorunlu Personel) Nedir?

 

 

İZP’nin açılımı İstihdamı Zorunlu Personeldir. Tarım Bakanlığı’nın gıda işletmelerinde bulunması zorunlu dediği meslek grupları vardır. Bu meslek grupları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sitesinde ayrıntılı bir şekilde (işletme türü ve meslek unvanı şeklinde) yer almaktadır.

Gıda alanındaki iş kollarından birçoğunda 30 beygir üzeri motor gücü bulunan veya toplamda 10 kişiden fazla personel çalıştıran gıda iş yerleri İZP bulundurmak zorunludur.

Ayrıca istihdamı zorunlu personel için gerekli evraklar ve dikkat edilecek hususlara Gıda Mühendisleri Odasının internet sayfasından bakabilirsiniz.( http://www.gidamo.org.tr/uyelik_islemleri/istihdami_zorunlu_personel.php)

İlginizi Çekebilir:  Laktoz, Laktoz İntoleransı ve Laktozsuz Süt Nedir?
 1. Sevgili gıda mühendisi arkadaşlar istihdamı zorunlu personel olarak çalışan bizlere ödenmesi gereken ücret bellidir. Lütfen iş yerlerine müracaat ettiğinizde sırf işe girebilmek için ücretinizde çoğu zaman yarı yarıya gelen indirimler yapmayın. Bu yaptığınız ile günü kurtarıyorsunuz ama maalesef geleceğinizi / geleceğimizi tehlikeye atıyorsunuz. Yıllardır sektörün içinde birisi olarak bu sözlerime kulak verin derim ben zaten yaş alıp tecrübelendikçe beni daha iyi anlayacaksınız.

  1. Kesinlikle doğru söylüyorsunuz. Mühendislerin işe olan ihtiyacı ile işverenlerin daha az maaş ile daha çok iş anlayışı birleşince ortaya bu durum çıkıyor malesef.

   1. Peki sektöründeki bu durum için tavsiyeniz nedir. Yani beklenen ücretin verilmesi özellikle tecrübesi az olan mühendislerde yok denecek kadar az. Mesleğe saygısı olmayan eğitimsiz patronlar yüzünden bu durum yaşanılıyor ve mühendisler tecrübe sahibi olabilmek için mecburen kabul etmek zorunda kalıyor. Yani hakkıyla mühendis itibarı görebilmek için beş sene okuyor ve en az üç sene daha teknik olarak okuyor gibiyiz. Bu konuda sorumluluğun GMO ya düştüğünü düşünüyorum. Kapsamlı denetimlerle birebir müşaverelerle caydırıcı olmaları gerekiyor. Zorunlu üyelik yapıp aylık üyelik ücreti almayla yaptırımlarını uygulatamayacaklarını bildiklerini düşünüyorum.

    1. Belirlenen ücretin mutlaka takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Isverenler bu ücreti vermemek için kendince yöntemler bulabiliyorlar. Diger iş kollarında da bu şekilde midir bilemiyorum ama hoş olmayan bir durum malesef. Dediğiniz gibi yeni mezunlar icin daha zor bir durum. Bi ücret belirlendiyse arkasında durulmasını gerektiğini, oda ve mühendislerin de birlik olması gerektiğini düşünüyorum.

     1. Aslında o ücreti gıda mühendisleri odası istese çok iyi takip ediyor.Çünkü yatan sgk dökümünü götürmeniz lazım vize yaptırabilmek için..Esas bu para yatmayanları sgk ya bildirmeleri gerekir…

 2. Örneğin, ben 1 bucuk aylık bir iş deneyimim var olacak ücret beklentim ne olmalı en azından firmalarla o şekilde anlaşayım. Beklentileriniz neler diyince de çok yorum katamıyorum ne olabilir mesela beklentiler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir