Gıdalar konusunda herkesin kendini söz sahibi hissettiği bir dönemde gerçek gıda profesyonelleri ile tanışmak ister misiniz? Bugün sizlere gıda bilimi ve teknolojisi konusunda farklı konuların yer aldığı bir gıda forum sitesi olan FSTDESK’ten bahsedeceğim.

Food Science and Technology Desk kısaca FSTDESK, gıda bilimi ve teknolojisi konularının tartışıldığı global bir forum sitesidir. Bu sitenin bu alandaki önemli bir açığı kapattığını düşünüyorum. İlk mezun olduğum zamanlarda ağırlıklı olarak kaşar peynir üretimi yapan bir firmada çalışıyordum. Teknik olarak bir konuda problem vardı. Ne kadar süt teknolojisi dersi almış olsam da problemi çözmem için yeterli değildi. Yeni mezundum tecrübesizdim ve bilgi eksikliğim vardı. O zamanlarda çok araştırma yapmıştım. Kitaplar almıştım, makaleler inceliyordum. Fikrine danışabileceğim sektörden çok fazla tanıdığım yoktu. Teknoloji sektöründen bir arkadaşımla konuştuğum zaman forum sitelerine yaz, oradan mutlaka güzel çözümler gelir demişti. O dönemde gıda forum sitesi arayışına girmiştim. Sonuç olarak sadece aktif olmayan birkaç site ile karşılaştım. Arkadaşımın dediği gibi teknoloji sektöründe bol bulunan forum siteleri ne yazık ki bizim sektör için oldukça pasifti. Yani demem o ki hepimiz zaman zaman işlerimizde çıkmaza girebiliyoruz. Çözüm arayışında farklı fikirlere ihtiyacımız oluyor. 7000’e yakın üyesi olan FSTDESK forum sitesinde ihtiyacınız olan farklı fikirleri bulabilirsiniz.

FSTDESK, sadece gıda bilimi profesyonelleri için oluşturulmuş bir forum sitesi değildir. Gıda mühendisliği, gıda teknolojisi, süt teknolojisi gibi gıda ile ilgili bölümlerde okuyan arkadaşlar da üye olabilir. Gıda bilimi ile ilgili merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Tartışmalara katılıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Ayrıca öğrenci arkadaşların dil gelişimine de faydalı olacaktır. İngilizce düzeyiniz ne kadar iyi olsa da teknik İngilizceye hâkim olmak ayrı bir ayrıcalıktır.

Forum içerisinde neler yapabiliriz? Nasıl üye olabiliriz?

Site içerisinde ürün geliştirme, gıda güvenliği, gıda ambalajlama, gıda katkı maddeleri, yönetmelikler, vb. birçok konuda başlık bulabilirsiniz. İstediğiniz konuya yorum yapabilir, yeni konular açabilirsiniz. Ayrıca favoriler oluşturabiliyorsunuz. Üstelik sadece isim, kullanıcı adı ve e-posta adresi yazarak zahmetsiz bir şekilde üye olabiliyorsunuz. Üye olmak ve FSTDESK gıda bilimi forumunu incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. İlk üye olduğunuzda size kullanım için bazı ipuçları gösteriyor. Buna ihtiyacınız olmayacaktır çünkü kullanımı gayet basit.

Gıda bilimi, gıda güvenliği gibi konular maalesef ülkemizde pek önemsenmiyor. O yüzden bazı konularda eksik kalabiliyoruz. Bu platform bize başka ülkelerden insanlarla faklı fikirleri tartışma imkânı sunmaktadır.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle