Birçok yerde kullandığımız, çikolatanın ana maddesi: kakao. Nedir bu kakao?

Kakao, Theobroma cacao L. bitkisinden elde edilir. Bu bitki geniş yapraklı, 12-15 metre boyunda bir ağaçtır. Ilık iklimlerde ve yağmur alan topraklarda yetişir. Güney ve Orta Amerika, Batı Afrika, Güney Doğu Asya doğal yetişme alanlarıdır.

Ağacın meyveleri, gövdeden ve dallarından çıkar. Ve meyveden 6-7 yıl sonra verim alınmaya başlanır. Meyveler ilk önce yeşil renklidir. Daha sonra kırmızıya çalan sarı gibi bir renk alır. Bir meyve içerisinde 30-45 adet çekirdek bulunur.

Meyve içerisinden çıkarılan çekirdekler fermente edilir ve kurutulur. Bu şekilde kakao çekirdekleri elde edilir. Çekirdeklerden fazla yağ uzaklaştırılarak öğütülür ve toz kakao haline gelir.

 

Kaynak: Bilişli A., Özel Gıdalar, Sidas Medya, İzmir, 2018.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle