Birçok yerde kullandığımız, çikolatanın ana maddesi: kakao. Nedir bu kakao?

Kakao, Theobroma cacao L. bitkisinden elde edilir. Bu bitki geniş yapraklı, 12-15 metre boyunda bir ağaçtır. Ilık iklimlerde ve yağmur alan topraklarda yetişir. Güney ve Orta Amerika, Batı Afrika, Güney Doğu Asya doğal yetişme alanlarıdır.

Ağacın meyveleri, gövdeden ve dallarından çıkar. Ve meyveden 6-7 yıl sonra verim alınmaya başlanır. Meyveler ilk önce yeşil renklidir. Daha sonra kırmızıya çalan sarı gibi bir renk alır. Bir meyve içerisinde 30-45 adet çekirdek bulunur.

Meyve içerisinden çıkarılan çekirdekler fermente edilir ve kurutulur. Bu şekilde kakao çekirdekleri elde edilir. Çekirdeklerden fazla yağ uzaklaştırılarak öğütülür ve toz kakao haline gelir.

 

Kaynak: Bilişli A., Özel Gıdalar, Sidas Medya, İzmir, 2018.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle