Dışarıda sıklıkla karşımıza çıkan bir üfleyişle dağılan bulutsu kır çiçeğinin adının ne olduğunu biliyor muysunuz? Karahindiba olarak adlandırılan bu çiçek doğal bir antioksidan olarak mutfağımızda yerini alıyor. Ülkemizde çok sıklıkla tüketilmese de tüketilmesi önerilen bitki türlerinden biridir karahindiba. O zaman bugün karahindiba nedir, faydaları neler gibi konular hakkında detaylı bir bilgi verelim.

Karahindiba Nedir?

Karahindiba, Taraxacum Officinale bilimsel adıyla bilinen papatyagiller ailesine ait çok yıllık bir Akdeniz bitkisidir. Türkiye, İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkeleri haricinde Kuzey Amerika gibi ılıman bölgelerde de yetiştiği görülmektedir. Bu bitki nisan ve mayıs aylarında yetişir. Genellikle yol kenarlarında, tarla kıyılarında ve çayırlık alanlarda görürüz.

İçermiş olduğu besin öğeleri sebebiyle gıda sanayinde önemi büyüktür. Yüksek besleyici değeri bulunan karahindibanın besin içeriğine bir bakalım şimdi.

Karahindiba Otunun Besin İçeriği

Karahindiba bitkisinin kökünde, yaprağında ve çiçeğinde yüksek oranda besleyici öğeler vardır. Kökünde inülin, fenolik asit, tanen, asparagin, triterpen, pektin, şeker, taraxcin ve A, B, C ve D vitaminleri bulunur. Üstelik %5 gibi yüksek bir oranda potasyum içerir. Bu nedenle doğal bir potasyum kaynağı olan bitkiler arasında yerini alır. Yaprağı ise çeşitli vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Özellikle potasyum, fosfor ve kalsiyum kaynağı olarak biliniyor. Ayrıca yapraklarında A ve C vitamini içeriği de oldukça yüksektir. Son olarak çiçeklerinde ise birçok mineral, lavulin, ksantofil, taraksasin, lesitin, çeşitli enzimler ve flavanoidler görebiliriz.

Karahindibanın sahip olduğu besin öğeleri sayesinde birtakım faydalar sağladığını söylemiştik. Bunlar kısaca;

  • Kanı temizler.
  • Sindirimi kolaylaştırır.
  • İdrar sökücü etkisi vardır.
  • Pankreas ve böbrekler üzerinde olumlu etkisi vardır.
  • Karaciğer fonksiyonlarını destekler.
  • Güçsüzlük ve bitkinliğe iyi gelir.
  • Metabolizma hastalıklarını iyileştirir.
  • Romatizma ve gut hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

şeklindedir.

Karahindiba Nasıl Tüketilir?

Karahindiba nedir diye anlatıktan sonra bu bitkinin nasıl tüketildiğine bakalım. Bu bitki, sağlığa olan faydaları sebebiyle tıp alanında tedavi amaçlı sıklıkla kullanılmaktadır. Gıda sektöründe ise hindiba unu, hindiba kahvesi ve hindiba çayı üretilir. Aynı zamanda yapraklarını salatalarda kullanarak tüketebilirsiniz.

 

Kaynaklar:

Can M. ve ark., 2020. Hindiba (Cichorium intybus L.) ile Farklı Arkadaş Bitkilerin Silaj Kalitesinin Belirlenmesi. Turk J Agric Res, 7(3): 296-304.

Düzcan B., 2010. Karahindiba (Taraxacum Officinale) Bitkisinden Süperoksit Dismutaz Ve Peroksidaz Enzimlerinin Karakterizasyonu.

Özdemir M., Arslanoğlu Ş.F., Sert S., 2020. Geçmişten Günümüze Karahindiba Bitkisi. 3. Uluslararası 19 Mayıs Yenilikçi Bilimsel Yaklaşımlar Kongresi.

Yıldırım A., 2018. Ülkemizde Yetiştiştiriciliği Yapılan Hindiba (Cichorium Spp.) Türlerinin Fenolik Bileşiklerinin, Antioksidan Kapasitelerinin ve Antioksidan Bileşenlerin Biyoalınabilirliğinin Araştırılması.

Yazar Hakkında

Derya ATAALP

Merhaba, ben Derya ATAALP. 1998 yılında İzmir’de doğdum. 2021 yılında Manisa Celal BAYAR Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Meze, süt ve süt ürünleri üretimi gerçekleştirilen bir firmada kalite, üretim ve laboratuvar bölümlerinde staj yaptım. Araştırma yapmayı seven birisi olarak bu sitede toplumumuza gıda üzerine doğru bilgileri sunabilmek için katkıda bulunmak istiyorum.

Tüm İçerikleri Görüntüle