Palm Yağı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Gıda sanayinde sık kullanılan bir yağ olan palm yağından bahsetmek istiyorum. Son zamanlarda çok tartışılan yağlardan biridir.

Peki, palm yağı nedir?

Palm yağı, palmiye ağacının meyvesinden elde edilen bir yağdır. Palm çekirdeği yağı ile karıştırılmamalıdır. Çünkü ikisi de farklı şeylerdir. Palm yağı bitkisel bir yağ olmasına rağmen yüksek oranda doymuş yağ asidi içermektedir. İçerisinde bulunan doymuş yağ asitlerinden birisi palmitik asittir ve bu da palm yağının %44’lük bir kısmını içerir. Palm yağında bulunan diğer önemli bir yağ asidi ise tekli doymamış yağ asidi olan oleik asittir.

Palm yağı, içerdiği yüksek miktardaki karotenden dolayı da kırmızı-turuncu bir renge sahiptir. Ayrıca oda sıcaklığında da yarı katı bir halde bulunan yağdır.

Palm yağı nerelerde kullanılmaktadır?

En çok kullanıldığı alan gıda sektörüdür. Geniş bir kullanıma sahiptir. Başta margarin olmak üzere çikolata, bisküvi, gofret, kek gibi gıdalarda kullanımı yaygındır. Kullanımda tercih sebebi olmasının nedenlerinden biri de fiyatının uygun olmasıdır.

Peki, palm yağı zararlı mı?

Palm yağının zararlı olup olmadığına dair tezat görüşler mevcuttur. İçerisinde bulunan karotenoidler, fosfolipitler, steroller, koenzim Q10 ve tokoferoller yönüyle zengin ve besleyici bir üründür. Fakat en son yapılan araştırmalara göre palm yağının yüksek sıcaklıklarda işleme tabi tutulduğunda besleyici özelliğini kaybettiği belirlenmiştir.

Ayrıca doymuş yağ içeriğinin yüksek olmasından dolayı da kolesterol seviyesini de yükseltebileceği belirlenmiştir.

Tüketip tüketmeme konusuna gelecek olursak, tüketiminden tamamen kaçınmak imkânsız gibi bir şeydir. Hazır aldığımız birçok gıda içerisinde palm yağı bulunmaktadır. Ürünlerin etiket bilgilerinde kullanılan katkı maddeleri ve yağ çeşitleri belirtilmektedir. Şunu da unutmamak gerekir her şeyin fazlası zarardır. Doymuş yağ asitleri sadece palm yağında bulunur diye bir şey yoktur. O yüzden tek bir ürün/gıda maddesi üzerinden değerlendirme yapmak yerine günlük beslenmemizi doğru bir şekilde yapmalıyız.

 

 

KAYNAK: Çetin T., Sabuncuoğlu S., Palm Yağının ve Bileşenlerinin Toksikolojin Açıdan Değerlendirilmesi, J Lit Pharm Sci 2018, 7(2):97-109.

İlginizi Çekebilir:  Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir