Süt ve süt ürünlerinin hayatımızdaki yeri kuşkusuz çok önemlidir. Gelişen üretim teknolojileri ile süt sektöründeki ürün çeşitliliği de artmıştır. Ürün çeşidinin ve kullanılan terimlerin fazla olması da kafaları karıştırmaktadır. Kaşar peynir ve tost peyniri bu kafa karışıklığından sadece biridir. Umarım yazının sonunda bu karışıklığı ortadan kaldırmış oluruz.

Kaşar peynir, pastörize edilmiş sütün peynir mayası kullanılarak pıhtılaştırılması ve tekniğine uygun olarak işlenmesi ile elde edilen peynirdir. Kaşar peyniri dış görünüşte kehribar sarısı renkte, iç görünüşte sarımsı beyaz rengindedir. Yarı sert bir peynirdir ve biraz esnektir. Üretim aşamalarındaki farklılıktan dolayı ‘taze kaşar’ veya ‘olgunlaştırılmış kaşar’ olarak sınıflandırılabilir. Üretimden hemen sonra tüketime sunulacaksa ‘taze kaşar peynir’ olarak adlandırılır. Kaşar peynirinde ‘eski’ ifadesinin kullanılabilmesi için en az 120 gün süreyle olgunlaştırılmalıdır ki bu da ekstra maliyet ve süre demektir. Bu yüzden son zamanlarda olgunlaştırılmış kaşar peynirden ziyade taze kaşar peynir üretilmektedir. Taze kaşar peynirinde olgunlaşma süresi yeterli olmadığı için aroma yönünden daha zayıftır.

Tost peyniri diye adlandırılan peynir eritme peynir grubuna girer. Pastörize edilmiş sütten elde edilen telemeye, birkaç çeşit peynir ( beyaz peynir, lor, kaşar peynir gibi), krema, tereyağ, süt tozu, peyniraltı suyu tozu gibi ürünlerden karıştırılarak elde edilen yeni karışıma emülsifiye edici tuzların (eritme tuzlarının) ilavesiyle uygun sıcaklık ve sürede ısıl işlem gören peynir çeşididir. Fiziksel özellik olarak kaşar peynirine çok benzer.

Kaşar ve Tost Peyniri Arasındaki Fark Nedir?

Aralarındaki farklara bakacak olursak kaşar peynirde emülsifiye edici tuz yani eritme tuzu kullanılmaz. Ayrıca kaşar peynirin telemesine herhangi bir peynir çeşidi eklenmez. Süt, starter kültür, peynir mayasından oluşur. 1 kg kaşar peynir elde edebilmek için yaklaşık 10 kg süte ihtiyaç vardır. Tost peynirinde ihtiyaç duyulan süt miktarı daha azdır. Yani maliyeti daha düşüktür. Tost peynirinin fiyatının kaşar peynire göre uygun olması da bu yüzdendir.

Görsel açıdan çok benzediği için kaşar peyniri alıyorum diye tost peyniri alan birçok kişi vardır. Tost peyniri tüketilmemelidir gibi bir algıda oluşmasın. Tüketip tüketmemek tamamen tercih meselesidir. Amaç ne aldığını ne yediğini bilmektir. Bilinçli tercihler yapabilmek için ürünlerin etiket bilgilerini mutlaka incelemeliyiz ve benzer örnekler arasında karşılaştırma yapmalıyız.

Sağlıklı günlere.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle