Günümüzde sağlıklı beslenmeye olan ilginin artmasıyla birlikte insanlar, sağlıklı gıda arayışına girmişlerdir. Bu gıdalar içerisinde yer alan sebze türlerinden birisi de pancardır. Hem çeşitli kullanım alanlarının bulunması hem de sağlığa olan faydalarının çok olması sebebiyle pancara olan ilgi oldukça artmıştır. Bu sebeple bugün ki yazımda pancar hakkında detaylı bir bilgi vermek istiyorum. Pancarın tanımıyla başladığım yazıya pancarın besin değeri ve pancarın faydaları ile devam edeceğim.

Bilimsel adı Beta vulgaris olan kırmızı bir kök sebzesidir pancar. Serin iklim bölgesini seven bu bitkinin ana yurdu ise Kuzey Avrupa ve Akdeniz kıyılarıdır. Ülkemizde İzmir, Balıkesir ve Samsun gibi birçok ilde üretimi mevcuttur. Kırmızı pancar, şeker pancarı, pazı ve hayvan pancarı gibi birçok türü vardır. Bu türlerin içerisinde yer alan kırmızı pancarın dış kabuğu ve etinin rengi koyu kırmızı ve mora çalan bir kırmızı renktedir. Su tutma özelliği oldukça yüksek ve organik madde bakımından zengin bir kış sebzesidir. Humus oranı yüksek ve gevşek topraklarda yetişir.

Pancar taze olarak tüketilmesinin yanı sıra pancar çorbası, turşusu, kavurması, salatası ve yemeği yapılarak yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Tüketimi bu kadar yaygın olan pancarın besin değeri nasıl ona bakalım şimdi.

pancarın besin değeri

kırmızı pancar besin değeri

Pancarın Besin Değeri

Besin içeriği bakımından zengin olan pancarın 100 gramında, 43 kcal enerji, %87,5 su, %9,56 karbonhidrat, %1,61 protein, %0,17 yağ, %6,76 toplam şeker ve %2,8 lif vardır. Bununla birlikte vitamin ve mineraller bakımından da oldukça zengindir. 325 mg potasyum, 78 mg sodyum, 40 mg fosfor, 23 mg magnezyum, 16 mg kalsiyum, 0,80 mg demir, 0,35 mg çinko, 4,9 mg C vitamini ve B grubu vitaminleri bulunmaktadır. Biyokimyasal bileşiminde ise nitratlar, fenolik maddeler, askorbik asit, betalainler ve karotenoid bileşikler yer alır.

Pancarın Faydaları Nelerdir?

  • Yüksek oranda nitrat içermesi sebebiyle kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda kalp hastalığı ve felç riskinin azalmasında etkili olabileceği ve kan akışını artırabileceği söylenmektedir.
  • Anti-inflamatuar etkisi vardır.
  • İyi bir lif kaynağıdır. Bundan dolayı sindirim sağlığına iyi gelir. Ayrıca çeşitli kronik hastalık riskini azaltmada yardımcıdır.
  • Enerji alımını dengeler.
  • Kesin kanıt olmamasıyla birlikte pancarın içerisinde bulunan bazı bileşiklerin kanserle mücadele edebileceği belirtilmiştir.
  • Betalain bakımından zengin olması nedeniyle güçlü bir antioksidan kaynağıdır.
  • Hipertansiyon, tip-2-diyabet ve demans gibi hastalıkların önlenmesinde kullanılabilmektedir.

Sonuç olarak baktığımızda yüksek besin içeriği ve sağlığa olan faydaları sebebiyle diyetimizde tüketebileceğimiz iyi bir alternatiftir pancar. Özellikle spor yapan bireyler için atletik performansı arttırmaya da yardımcıdır. Bütün bunlara bakarak pancar tüketmiyorsanız pancar tüketmeye özen göstermeniz sağlığınız için son derece iyi olacaktır.

Kaynakça

Akan ve ark., 2019. Fonksiyonel Gıda Kaynağı ‘Kırmızı Pancar’. Proceedings Book of 5th International Eurasian Congress on Natural Nutrition, Healthy Life & Sport.

Tunçel H., ve ark., 2018. Gıda Coğrafyası. T.C. Anadolu Üniversitesi Yayını No: 3274. S:118.

www.healthline.com

clinmedjournals.org

Yazar Hakkında

Derya ATAALP

Merhaba, ben Derya ATAALP. 1998 yılında İzmir’de doğdum. 2021 yılında Manisa Celal BAYAR Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Meze, süt ve süt ürünleri üretimi gerçekleştirilen bir firmada kalite, üretim ve laboratuvar bölümlerinde staj yaptım. Araştırma yapmayı seven birisi olarak bu sitede toplumumuza gıda üzerine doğru bilgileri sunabilmek için katkıda bulunmak istiyorum.

Tüm İçerikleri Görüntüle