Meyve Suyu ve Meyve Nektarı Arasındaki Fark Nedir?

Meyve suyu kutularında yazan ‘meyve suyu’ ve ‘meyve nektarı’ kavramlarını fark etmiş miydiniz? Birçok kişi alışveriş yaparken etiket üzerinde yazan tanımlamalara dikkat etmeden alışveriş yapar. Etiket üzerinde birbirine yakın, anlam karmaşasına neden olabilecek terimler yer alabilir. Ve aslında almak istediğiniz ürünü almış olsanız bile içeriği aynı olmayabilir. ‘Meyve suyu’ ve ‘meyve nektarı’ terimleri de ayrı anlamlara gelen kavramlardır. Ne anlama geldiklerine gelin birlikte bakalım.

Meyve suyu yazan ürünlerdeki meyve oranı %100’dür. Her tür meyveden %100 meyve suyu yapılmaz. Elma, portakal, nar gibi ürünleri meyve suyu olarak alabilirsiniz. Meyve nektarı yazan ürünlerde ise meyve oranı %25-99 arasında değişebilmektedir. Az öncede söylediğim gibi her meyveden %100 meyve suyu olmaz. Kıvam ve tat açısından uygun olmaz. Mesela vişne gibi meyveler ekşi tatta olur. Ve tatlandırma ihtiyacı doğar. Şeker ilavesi, tatlandırıcı ilavesi vs gibi ilavelerle içeriğindeki meyve oranı düşer. Bu ürünler nektar olarak adlandırılır. Nektarda da meyve oranı %25’den az olamaz Türk Gıda Kodeksi’ne göre.

Etiket bilgilerine baktığımızda bu tür yüzdeleri görebiliriz. Ne tükettiğimiz konusunda daha bilinçli bir hale gelebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Meyve Mi Meyve Suyu Mu?
    1. Aromalı içecek diye belirtilenlerde meyve oranı %10 dan daha azdır. Meyveli içecek diye belirtiliyorsa %10-24 arasında meyve oranı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir