Meyve suyu kutularında yazan ‘meyve suyu’ ve ‘meyve nektarı’ kavramlarını fark etmiş miydiniz? Birçok kişi alışveriş yaparken etiket üzerinde yazan tanımlamalara dikkat etmeden alışveriş yapar. Etiket üzerinde birbirine yakın, anlam karmaşasına neden olabilecek terimler yer alabilir. Ve aslında almak istediğiniz ürünü almış olsanız bile içeriği aynı olmayabilir. ‘Meyve suyu’ ve ‘meyve nektarı’ terimleri de ayrı anlamlara gelen kavramlardır. Ne anlama geldiklerine gelin birlikte bakalım.

Meyve suyu yazan ürünlerdeki meyve oranı %100’dür. Her tür meyveden %100 meyve suyu yapılmaz. Elma, portakal, nar gibi ürünleri meyve suyu olarak alabilirsiniz. Meyve nektarı yazan ürünlerde ise meyve oranı %25-99 arasında değişebilmektedir. Az öncede söylediğim gibi her meyveden %100 meyve suyu olmaz. Kıvam ve tat açısından uygun olmaz. Mesela vişne gibi meyveler ekşi tatta olur. Ve tatlandırma ihtiyacı doğar. Şeker ilavesi, tatlandırıcı ilavesi vs gibi ilavelerle içeriğindeki meyve oranı düşer. Bu ürünler nektar olarak adlandırılır. Nektarda da meyve oranı %25’den az olamaz Türk Gıda Kodeksi’ne göre.

Etiket bilgilerine baktığımızda bu tür yüzdeleri görebiliriz. Ne tükettiğimiz konusunda daha bilinçli bir hale gelebiliriz.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle