Geçen gün sosyal medya üzerinden ‘Meyve ve sebzeleri nasıl yıkamalı?’ diye sormuştum. En çok gelen cevaplardan biri ‘sirkeli suda beklettikten sonra yıkıyorum’ oldu. Onun dışında gelen genel cevaplar sadece su ile yıkamak, karbonatlı suda beklettikten sonra yıkamak şeklindeydi. Peki hangi şekilde temizlemek doğru? Sirkeli su mu? Karbonatlı su mu? Yoksa sadece su ile yıkamak mı?

Soruyu cevaplamaya geçmeden önce pestisitten bahsetmek istiyorum. Pestisit, meyve ve sebzelerdeki mikroorganizmaların ve haşerelerin zararlı etkilerinden korunmak için kullanılan maddelerdir. Pestisitler insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Bu yüzden meyve ve sebzelerden bu kalıntıların uzaklaştırılması önemlidir.

Meyve ve Sebzeleri Nasıl Yıkamalı?

Gelelim asıl sorumuzun cevabına. Sizlerden gelen cevaplar ve benim yakın çevremde gördüğüm genel uygulama sirkeli su ile yıkamak. Fakat meyve ve sebzeleri yıkamada kullandığımız sirkeli su, pestisit kalıntılarını gidermez. Sirke ile yıkamak mikroorganizma yükünü azaltır. Yani ortam asidik hale getirilerek mikroorganizmaların gelişimleri engellenir.

Yapılan çalışmalara göre sadece su ile yıkamak pestisit kalıntılarını yarı yarıya azaltıyor. Karbonat çözeltisinde beklettikten (min. 8 dk) sonra yıkamak ise sadece suyla yıkamadan daha etkili bir sonuç veriyor.

Bazı genelleşmiş kalıpları değiştirmek zordur. Sirke ile yıkamak yanlış bir uygulama değildir tabiki de. Fakat bu şekilde yıkamak pestisit kalıntıları üzerinde etki yapmaz.

 

 

Kaynak: Journal of Food and Health Science, 3(3):109-116 (2017).

 

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle