Meyve ve Sebzeleri Nasıl Yıkamalıyız?

Geçen gün sosyal medya üzerinden bu soruyu sormuştum. En çok gelen cevaplardan biri ‘sirkeli suda beklettikten sonra yıkıyorum’ oldu. Onun dışında gelen genel cevaplar sadece su ile yıkamak, karbonatlı suda beklettikten sonra yıkamak şeklindeydi. Peki hangi şekilde temizlemek doğru? Sirkeli su mu? Karbonatlı su mu? Yoksa sadece su ile yıkamak mı?

Soruyu cevaplamaya geçmeden önce pestisitten bahsetmek istiyorum. Pestisit, meyve ve sebzelerdeki mikroorganizmaların ve haşerelerin zararlı etkilerinden korunmak için kullanılan maddelerdir. Pestisitler insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Bu yüzden meyve ve sebzelerden bu kalıntıların uzaklaştırılması önemlidir. Meyve ve sebzeleri yıkamada kullandığımız sirkeli su, pestisit kalıntılarını gidermez. Sirke ile yıkamak mikroorganizma yükünü azaltır. Yani ortam asidik hale getirilerek mikroorganizmaların gelişimleri engellenir.
Yapılan çalışmalara göre sadece su ile yıkamak pestisit kalıntılarını yarı yarıya azaltıyor. Karbonat çözeltisinde beklettikten (min. 8 dk) sonra yıkamak ise sadece suyla yıkamadan daha etkili.

Bazı genelleşmiş kalıpları değiştirmek zordur. Sirke ile yıkamak yanlış bir uygulama değildir tabiki de. Fakat bu şekilde yıkamak pestisit kalıntıları üzerinde etki yapmaz.

 

 

Kaynak: Journal of Food and Health Science, 3(3):109-116 (2017).

İlginizi Çekebilir:  Meyve Mi Meyve Suyu Mu?
Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir