Patates Kızartmasında Akrilamid Oluşumu

Patates kızartması her yaştan insanın sevdiği bir yiyecektir. Hangi öğünde olursa olsun zevkle yeriz.

Peki patates kızartmalarında akrilamid diye bir maddenin oluştuğunu duymuş muydunuz?

Akrilamid nedir?

Basit bir anlatımla yüksek sıcaklığa maruz kalan gıdalarda (pişirme ya da üretim sırasında) oluşan bir bileşiktir. Gıdalarda doğal olarak bulunmaz. Ya da sonradan ilave edilemez. Yüksek ısıya maruz kalma sırasında tepkime sonucunda oluşan bir bileşiktir. Oluşan akrilamid miktarı uygulanan sıcaklığa, süreye göre değişiklik gösterebilir.

Nişasta içeriği yüksek olan gıdalarda oluşumu daha fazladır. Kızarmış patates, cipsler, bisküviler, unlu ürünler gibi.

Akrilamid, sağlığa zararlı olup kanserojen etkili bir maddedir. Patates kızartmasının sık tüketiminin önerilmemesinin nedenlerinden biridir akrilamid oluşumu. Akrilamid oluşumunu azaltabilmek için bazı önlemler almalıyız. İlk olarak patates kızartması yaparken pişirilmiş patates kullanılmalıdır. Eğer çiğ patates kullanılacaksa kızartma yapmadan önce en az 2 saat suda bekletilmelidir. Kızarırken iyice kızartılmamalıdır. Altın sarısı renk oluşumuna kadar kızartılmalıdır.

Kaynak: Arusoğlu G., Akrilamid Oluşumu ve İnsan Sağlığına Etkileri, Akademik Gıda 2015, 13(1):61-71.

İlginizi Çekebilir:  Soda ve Maden Suyu Arasındaki Fark Nedir?
  1. Merhaba. Patates alırken kızartmalık patates, yemeklik patates ayrı satılmakta. Acaba bu fark da dediğinizi etkiler mi yoksa sadece lezzet olarak mı etkiler?

    1. Merhabalar, akrilamid oluşumu ve oluşan miktar birçok etkene bağlıdır. Patatesin cinsi de bu etkenler arasında sayılabilir. Cinsine göre nişasta miktarında farklılıklar olabilir. Bu da oluşan akrilamid miktarına etki eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir