Patates kızartması her yaştan insanın sevdiği bir yiyecektir. Hangi öğünde olursa olsun zevkle yeriz.

Peki patates kızartmalarında akrilamid diye bir maddenin oluştuğunu duymuş muydunuz?

Akrilamid nedir?

Basit bir anlatımla yüksek sıcaklığa maruz kalan gıdalarda (pişirme ya da üretim sırasında) oluşan bir bileşiktir. Gıdalarda doğal olarak bulunmaz. Ya da sonradan ilave edilemez. Yüksek ısıya maruz kalma sırasında tepkime sonucunda oluşan bir bileşiktir. Oluşan akrilamid miktarı uygulanan sıcaklığa, süreye göre değişiklik gösterebilir.

Nişasta içeriği yüksek olan gıdalarda oluşumu daha fazladır. Kızarmış patates, cipsler, bisküviler, unlu ürünler gibi.

Akrilamid, sağlığa zararlı olup kanserojen etkili bir maddedir. Patates kızartmasının sık tüketiminin önerilmemesinin nedenlerinden biridir akrilamid oluşumu. Akrilamid oluşumunu azaltabilmek için bazı önlemler almalıyız. İlk olarak patates kızartması yaparken pişirilmiş patates kullanılmalıdır. Eğer çiğ patates kullanılacaksa kızartma yapmadan önce en az 2 saat suda bekletilmelidir. Kızarırken iyice kızartılmamalıdır. Altın sarısı renk oluşumuna kadar kızartılmalıdır.

Kaynak: Arusoğlu G., Akrilamid Oluşumu ve İnsan Sağlığına Etkileri, Akademik Gıda 2015, 13(1):61-71.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle