Birçoğumuz zeytinyağı alırken etiket üzerindeki tanımlamalara dikkat etmeyiz. Bu yüzden de hangi tür zeytinyağı aldığımızdan haberimiz olmaz. Dikkat ettiğimiz zaman zeytinyağı şişelerinin üzerinde natürel, rafine ve riviera gibi tanımlamalar görürüz.  Bu yazımda sizlere riviera zeytinyağından bahsetmek istiyorum.

Günümüzde zeytinyağının sağlık açısından faydaları ve önemi bilinmektedir. Zeytinyağı, zeytin tanelerinden elde edilmiş olan bitkisel sıvı bir yağdır. Kendine has bir tadı ve kokusu vardır. Hatta bazı insanlar zeytinyağı kokusundan hoşlanmaz. Zeytinyağının farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerden biri olan riviera zeytinyağı dediğimizde aklımıza ilk gelen karışım yağ olması olmalıdır. Yani demek istediğim rafine edilmiş olan zeytinyağının belirli bir oranda natürel zeytinyağı ile karıştırılması sonucunda elde edilir. En uygun fiyatlı zeytinyağının riviera zeytinyağı olması da bu sebeptendir. Zeytinyağının kalitesinin belirlenmesinde zeytinlerin asitliği önemli bir yer tutar. Asitliği az olan zeytinler natürel zeytinyağı yapımında kullanılır. Yani riviera zeytinyağı içerisinde asitliği yüksek zeytinler kullanılmaktadır. Tadını daha yenilebilir hale getirmek için de asitliği düşük olan natürel yağlardan belirli oranda eklenir. Riviera zeytinyağı natürel zeytinyağına göre daha düşük kalitedeki bir yağdır.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle