En son yayınlanan yazımızda ‘Yağda çözünen vitamin nedir? Bu vitaminler nelerdir?’ gibi soruların cevaplarından bahsetmiştim. Şimdi ise vitaminler ile ilgili olan diğer kavramdan bahsetmek istiyorum: suda çözünen vitaminler.

İsminden de anlaşılacağı gibi su içerisinde çözünen vitamin gruplarını kapsar. Bu grup vitaminler vücut içerisinde uzun süre depolanmazlar. Kısa sürede kullanılır ve kullanılmayan kısmı da idrar ile dışarı atılır. Depolanma süreleri kısa olduğu için de daha sık aralıklarla vücuda almak gerekir. Yine aynı sebepten dolayı da bu grup vitaminlerin eksikliklerinde ortaya çıkan belirtiler daha çabuk kendini belli eder. Depolanmadıklarından bahsettim fakat istisnai bir durum vardır. O da B12 vitaminidir. Suda çözünen vitaminler arasında sadece B12 vitamini karaciğerde depolanır. Bu grup vitaminler enzimler ile birlikte çalışırlar.

B grubu vitaminleri ve C vitamini suda çözünen vitaminler arasında yer alır. Günlük beslenmemizde mutlaka bu grup vitaminleri içeren gıdalara yer vermeliyiz.

 

Kaynak1: Megep, Vitaminler ve Mineraller, Gıda Teknolojisi, Ankara, 2015.

Kaynak2: Aydın A., Vitamin ve Mineraller, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sürekli Tıp Eğitimi Etkinlikleri, Sağlam Çocuk İzlemi Sempozyum Dizisi No: 35, Ekim 2003, s. 93-97.

Kaynak3: Alsancak A., Demiralay E., Budak N., Vitaminsiz Bir Hiçiz, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.185-202.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle