Suda Çözünen Vitamin Nedir? Hangi Vitaminler Suda Çözünür?

En son yayınlanan yazımızda ‘Yağda çözünen vitamin nedir? Bu vitaminler nelerdir?’ gibi soruların cevaplarından bahsetmiştim. Şimdi ise vitaminler ile ilgili olan diğer kavramdan bahsetmek istiyorum: suda çözünen vitaminler.

İsminden de anlaşılacağı gibi su içerisinde çözünen vitamin gruplarını kapsar. Bu grup vitaminler vücut içerisinde uzun süre depolanmazlar. Kısa sürede kullanılır ve kullanılmayan kısmı da idrar ile dışarı atılır. Depolanma süreleri kısa olduğu için de daha sık aralıklarla vücuda almak gerekir. Yine aynı sebepten dolayı da bu grup vitaminlerin eksikliklerinde ortaya çıkan belirtiler daha çabuk kendini belli eder. Depolanmadıklarından bahsettim fakat istisnai bir durum vardır. O da B12 vitaminidir. Suda çözünen vitaminler arasında sadece B12 vitamini karaciğerde depolanır. Bu grup vitaminler enzimler ile birlikte çalışırlar.

B grubu vitaminleri ve C vitamini suda çözünen vitaminler arasında yer alır. Günlük beslenmemizde mutlaka bu grup vitaminleri içeren gıdalara yer vermeliyiz.

 

Kaynak1: Megep, Vitaminler ve Mineraller, Gıda Teknolojisi, Ankara, 2015.

Kaynak2: Aydın A., Vitamin ve Mineraller, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sürekli Tıp Eğitimi Etkinlikleri, Sağlam Çocuk İzlemi Sempozyum Dizisi No: 35, Ekim 2003, s. 93-97.

Kaynak3: Alsancak A., Demiralay E., Budak N., Vitaminsiz Bir Hiçiz, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.185-202.

İlginizi Çekebilir:  Cevizin Yararları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir