Tam Protein ve Eksik Protein Nedir?

Bir önceki yazımızda ‘Protein Nedir? Hangi Gıdalar Protein İçerir? Proteinlerin Görevleri Nelerdir?’ gibi konulardan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise proteinin kalitesinden bahsetmek istiyorum. ‘Proteinin de kalitesi mi olur?’ diye sorabilirsiniz. Tabii ki de var. Mesela yumurtadan ve fasulyeden aldığımız proteinlerin kalitesi farklıdır. ‘Protein kalitesi nedir?’ gelin hep birlikte bakalım.

Proteinler, aminoasitlerin birleşmesi ile oluşur. Aminoasitler ise esansiyel aminoasitler ve esansiyel olmayan aminoasitler diye ayrılır. Esansiyel aminoasitler vücut tarafından sentezlenemez ve gıdalarda birlikte dışarıdan vücuda alınması gerekir. 9 tane esansiyel aminoasit bulunur.

Bir gıda 9 tane esansiyel aminoasidin hepsini içeriyorsa bu gıda tam proteindir. Bulunan esansiyel aminoasitler miktarca da uygundur. Yumurta ve anne sütü tam protein içerir. Ayrıca kalitesi en yüksek olan proteinleri bulundurur. Genellikle hayvansal gıdalar tam proteindir. Soya bitkisel olmasına rağmen içerdiği protein tam proteindir.

Eksik protein ise esansiyel aminoasitlerin hepsini içermez. Ya da miktar olarak yeterli değildir. Yulaf, fasulye, yer fıstığı, nohut, barbunya, buğday, ceviz eksik proteine örnek olarak verilebilir.

Protein içeren gıdaların hepsinde esansiyel aminoasit bulunur. Kalitesini belirleyen ise miktarları ve oranlarıdır.

 

Kaynak1: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kitabevi, İstanbul, 2011.

Kaynak2: Eren Ö., Alerjen Proteinlerin Otomatik Sınıflandırılması, Başkent Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, 2008.

İlginizi Çekebilir:  Gıdaları Pişirme Yöntemleri
Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir