Bir önceki yazımızda ‘Protein Nedir? Hangi Gıdalar İçerir? Proteinlerin Görevleri Nelerdir?’ gibi konulardan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise proteinin kalitesinden bahsetmek istiyorum. ‘Proteinin de kalitesi mi olur?’ diye sorabilirsiniz. Tabii ki de var. Mesela yumurtadan ve fasulyeden aldığımız proteinlerin kalitesi farklıdır. ‘Protein kalitesi nedir?’ gelin hep birlikte bakalım.

Proteinler, aminoasitlerin birleşmesi ile oluşur. Aminoasitler ise esansiyel aminoasitler ve esansiyel olmayan aminoasitler diye ayrılır. Kısaca esansiyel aminoasitler vücut tarafından sentezlenemez ve gıdalarda birlikte dışarıdan vücuda alınması gerekir. 9 tane esansiyel aminoasit vardır.

Bir gıda 9 tane esansiyel aminoasidin hepsini içeriyorsa bu gıda tam proteindir. Bulunan esansiyel aminoasitler miktarca da uygundur. Yumurta ve anne sütü tam protein içerir. Ayrıca kalitesi en yüksek olan proteinleri bulundurur. Genellikle hayvansal gıdalar tam proteindir. Soya bitkisel olmasına rağmen içerdiği protein tam proteindir. Eksik protein ise esansiyel aminoasitlerin hepsini içermez. Ya da miktar olarak yeterli değildir. Yulaf, fasulye, yer fıstığı, nohut, barbunya, buğday, ceviz eksik proteine örnek olarak verilebilir.

İçeriğinde proteinleri barındıran gıdaların hepsinde esansiyel aminoasit bulunur. Kalitesini belirleyen ise miktarları ve oranlarıdır. Bu yüzden günlük beslenmemizde esansiyel aminoasit içeren gıdalara yer vermeliyiz.

Kaynak1: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kitabevi, İstanbul, 2011.

Kaynak2: Eren Ö., Alerjen Proteinlerin Otomatik Sınıflandırılması, Başkent Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, 2008.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle